POSTANOWIENIE - Interpretacja - US 40RPŁ/415/72/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.11.2005, sygn. US 40RPŁ/415/72/2005, Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola na podstawie art.14a -14d i art.217 ustawy 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa /Tekst jednolity Dz. U. z 2005 nr.8 poz. z póź. zm./ w związku z wnioskiem z dnia 18.08.2005 /wpływ 22.08.2005r/

postanawia

że stanowisko płatnika zawarte w wyżej wymienionym wniosku jest nieprawidłowe

Uzasadnienie

Z wniosku z dnia 22.08.2005r.w sprawie udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wynika :

stan faktyczny

Sąd zleca adwokatom, biegłemu sądowemu lub tłumaczowi przysięgłemu wykonanie określonych czynności , o których mowa w art.13pkt.6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych( Dz. U. nr.14 z 2000r. poz.176 z późn. zm.) Niektóre z wymienionych osób prowadzą pozarolniczą działalność, o której mowa w art.10 ust.1 pkt.3 w/w ustawy.

pytanie płatnika

Czy sąd zlecając wykonanie czynności o których mowa w art.13 pkt.6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych adwokatom, biegłym sądowym lub tłumaczom przysięgłym prowadzącym działalność gospodarczą jest zobowiązany do poboru zaliczki na podatek?

stanowisko płatnika

W sytuacji gdy adwokacji, , biegli sądowi lub tłumacze przysięgli prowadzą działalnośćgospodarczą sąd nie jest zobowiązany do pobierania i odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Natomiast jeżeli w/w osoby nie mogą wykonywać swoich czynności w ramach działalności gospodarczej - sąd jest obowiązany pobierać zaliczki na podatek.

ocena prawna

Zgodnie z art.13 pkt.6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście , o której mowa w art.10 ust.1 pkt.2 w/w ustawy , uważa się przychody osób ,którym między innymi sąd lub prokurator na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym , dochodzeniowym i administracyjnym. Zgodnie z art.41 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. nr14 z 2000r poz.176 z póź.zm.)osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą , osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej , które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art3 ust.1 z tytułu działalności określonejw art.13 pkt.2 i 4 -9 oraz art.18 są obowiązani jako płatnicy pobierać , z zastrzeżeniem ust.4 , zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art.22 ust.9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe , o którym mowa w art.26 ust.1 pkt2 lit.b

Jeżeli natomiast podatnik złoży oświadczenie płatnikowi, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art.10 ust.1 pkt.3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , płatnik nie jest obowiązanydo poboru zaliczek od wypłaconych należnosci z tytułu umów o dzieło lub umów zlecenia, które wymieniono w art.13 pkt.2 i 8 - zgodnie z art 41 ust.2 ustawy jak wyżej.

Z pisma sądu wynika ,że biegli sądowi , adwokaci lub tłumacze przysięgli wykonują na zlecenie sadu czynności określone w art.13 pkt.6 cytowanej ustawy.W tej sytuacji nie mają zastosowania przepisy art.41 ust.2 zwalniające płatnika z obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych , ponieważ tytułem do wypłaty wynagrodzenia za wykonane czynności nie jest umowa o dzieło lub umowa zlecenie , o którym mowa w art.13 pkt.8 powołanej ustawy.W powyższym przypadku sąd jako płatnik ma obowiązek pobierać zaliczki na podatek bez względu na to czy podatnik prowadzi ,czy nie prowadzi działalności gospodarczej.

W związku z powyższym organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dniu złożenia wniosku.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art.14b Ordynacji podatkowej.

Na niniejsze postanowienie stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola w terminie siedmiu dni od daty doręczenia postanowienia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola