P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US34/DD2/415/10/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.06.2005, sygn. US34/DD2/415/10/05, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.04.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga p o s t a n o w i ł

uznać za nieprawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie prawa podatkowego odnośnie zwolnienia z podatku dochodowego dochodu w wysokości 75%.

U z a s a d n i e n i e


Wnioskiem z dnia 06.04.2005r. (wpływ do Urzędu dnia 11.04.2005r.) wystąpił Pan w trybie art. 14 a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji w następującej sprawie: czy składając zeznanie PIT-36L jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może zastosować zwolnienie z podatku dochodowego.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 08.07.2004r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podpisał Pan umowę na świadczenie usług konsultanta przy modernizacji linii kolejowej E-30 na odcinku Węgliniec - Legnica. Z treści zawartej umowy wynika, że P. S.A powierzyło S.S.A na podstawie umowy z dnia 24.09.2003r. wykonanie zadania polegającego na zarządzaniu nadzorze nad projektem "Modernizacja linii Kolejowej E-30 na odcinku Węgliniec - Legnica", współfinansowanym w 75% przez Unię Europejską w ramach programu IPSA. Umowa ta zwana "Umową Główną" została zarejestrowana w Urzędzie Komitetu ds. Integracji Europejskiej. S. S.A zleciła część w/w zadania N. Polska Spółka z. o. o., która zawarła z Panem umowę w dniu 08.07.2004r. jako osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na częściowe wykonanie usług. Umowa ta została w dniu 20.07.2004r. zarejestrowana w Komitecie ds. Integracji Europejskiej w Warszawie. Zgłoszenia tej rejestracji dokonała firma N. Sp. z. o. o. Umowę tę rozwiązał Pan z dniem 29.10.2004r. Od 01.11.2004r. wykonuje Pan tę samą usługę, ale zleceniodawcą jest bezpośrednio S. S.A. Zgodnie z warunkami Umowy Głównej "umowa będzie finansowana w 75% ze środków pomocowych ISPA i 25% z budżetu krajowego". Umowa ta nie została zarejestrowana w Komitecie ds. Integracji ani przez Pana ani przez S. S.A.

Wg Pana stanowiska dochody uzyskane z tytułu świadczonych usług w ramach programu objętego finansowaniem ze środków bezzwrotnej pomocy są zwolnione przedmiotowo z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz.176 z późn. zm.) o czym świadczą następujące okoliczności:

1/ Środki przekazywane na wynagrodzenie za usługi świadczone pochodzą w 75% z europejskiego z programu ISPA na podstawie Umowy Głównej zawartej 1 maja 2004r. i zarejestrowanej w Komitecie Integracji Europejskiej jako umowy zawartej w ramach programu bezzwrotnej pomocy z Unii Europejskiej.

2/ Wykonywane usługi na podstawie zawartej w dniu 08.07.2004r. umowy stanowią akt bezpośredniej realizacji celu programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy, albowiem pełnienie funkcji konsultanta w procesie modernizacji linii kolejowej jest wyrazem bezpośredniego uczestnictwa w programie, który finansowany jest ze środków bezzwrotnej pomocy.

3/ Konsultant reprezentowany przez S. S.A Oddział w Polsce jest podmiotem działającym według prawa francuskiego, a zatem nie jest w Polsce podatnikiem podatku dochodowego, przeto wg Pana nie sposób przyjąć iż jest Pan jedynie "osobą fizyczną, której podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem , w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. b, która nie korzysta z przedmiotowego zwolnienia.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny organ podatkowy na podstawie art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej informuje:Zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz.176 z późn. zm.) wolne od podatku są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

a/ pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz

b/ podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Z powyższych przepisów jak również z pisma Ministerstwa Finansów Nr PB/1MD-033-21-1128/03 wynika, że zwolnienie adresowane jest jedynie do podatników bezpośrednio realizujących cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy. Jednakże podatnik bezpośrednio realizujący cel programu w ramach innej umowy zawartej z osobą prawną, która "pierwsza" otrzymała bezzwrotną pomoc zwolnioną, korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust.1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pod warunkiem, że osoba ta realizuje cel programu.Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że bezpośrednim dysponentemśrodków pomocowych otrzymanych w ramach programu pomocy zagranicznej z funduszu ISPA są X, które zawarło kontrakt na usługi zwane "Umową Główną". X zleciła wykonanie zadania firmie S. S.A, która następnie zleciła część zadania spółce z .o. o N.Polska. Spółka ta w dniu 08.07.2004r. podpisała z Panem umowę na świadczenie usług konsultanta przy modernizacji linii kolejowej E-30 na odcinku Węgliniec-Legnica.

Jeśli chodzi o umowę zawartą w dniu 01.11.2004r. ze S. S.A podatnikiem bezpośrednio realizującym cel programu finansowanego ze środków z bezzwrotnej pomocy są też X, które powierzyło wykonanie zadań firmie S. S.A, a firma ta zleciła wykonanie części zadań Panu.Jak wynika ze stanu faktycznego, bezpośrednim beneficjentem środków z funduszu ISPA, których udział w łącznej wartości kontraktu wynosi 75% jest X. Wobec powyższego Pana dochody uzyskane od spółki z. o. o N. Polska i S. S.A, nie mogą podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych , bowiem spółki te realizują cel programu pomocowego wyłącznie jako podwykonawcy, a nie podmiot bezpośrednio realizujący cel programu, który zostanie sfinansowany z bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga