POSTANOWIENIE - Interpretacja - PI/3/415-12/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.03.2005, sygn. PI/3/415-12/05, Urząd Skarbowy w Słupsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14 a par.1 i par.4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku podatniczki z dnia 31stycznia 2005r.(wpływ do tut.Urzędu 25 stycznia 2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania świadczenia rzeczowego wypłaconego pracownicy przez pracodawcę w związku z jej przejściem na emeryturę,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatniczka z dniem 15 stycznia 2005r. przeszła na emeryturę. W związku z tym faktem pracodawca podjął decyzję o przyznaniu jej świadczenia rzeczowego w kwocie 500 zł. W dniu 17 stycznia 2005 r. w/w otrzymała upominek na w/w kwotę. Na żądanie zakładu pracy w/w wpłaciła 19% podatku od wartości otrzymanego upominku.

W/w wyraża stanowisko, iż powyższe świadczenie rzeczowe otrzymała będąc emerytem, w związku z czym podlega ono zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art.21 ust.1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. Pracodawca natomiast potraktował wypłacone świadczenie jako przychód ze stosunku pracy na podstawie art.12 pkt 1ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i jest opodatkowany stawką 19%.

Tut. organ podatkowy stwierdza, że do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy prawa podatkowego:

W myśl przepisów art. 21 ust. 1 pkt 38 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż zwolnione z opodatkowania są świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych -do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280,00 zł. Przepis ten zwalnia z podatku wszelkie świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywany przez emerytów i rencistów.

Zgodnie z przepisami art.11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14,poz,176 z późn. zm) - w brzmieniu obowiązującym w 2005 r. -przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stosownie zaś do zapisu art.12 ust.1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wartość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż upominek został przyznany podatniczce przez zakład pracy z okazji jej przejścia na emeryturę czyli pracownikowi który dopiero będzie emerytem, a zatem jego wartość stanowi przychód ze stosunku pracy i bez wpływu na sprawę pozostaje fakt, iż w/w otrzymała zwrot wartości zakupionego przez siebie upominku już po dniu jej przejścia na emeryturę.

Stąd też wartość otrzymanego przez w/w upominku przyznanego przez pracodawcę w związku z jej przejściem na emeryturę - stanowi przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art.12 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. i nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 38 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem otrzymana kwota nie była wypłacona emerytowi z tytułu łączącego go uprzednio z zakładem pracy stosunkiem pracy.

Reasumując, z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż kwota wydatkowana na zakup upominku została dokonana po dniu przejścia Pani na emeryturę, jednakże wypłata tego świadczenia miała swe źródło w istniejącym w tym okresie stosunku pracy tj. przyznana została w momencie pozostawania Pani w stosunku pracy i wiązała się z faktem przejścia na emeryturę - stanowiła zatem przychód z tytułu stosunku pracy.

Mając na uwadze powyższe unormowania prawne wartość wypłaconego przez pracodawcę świadczenia rzeczowego w związku z Pani przejściem na emeryturę stanowiła dla Pani przychód ze stosunku pracy i podlegała opodatkowaniu według skali podatkowej na ogólnych zasadach obowiązujących w 2005r. - w miesiącu dokonania wypłaty tego świadczenia.

Urząd Skarbowy w Słupsku