POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDF II/415-27/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.05.2005, sygn. PDF II/415-27/05, Urząd Skarbowy w Oświęcimiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) - po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 2 kwietnia 2005 r. zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

We wniosku z dnia 2.04.2005 r. (wpływ 11.04.05 r.) przedstawił Pan następujący stan faktyczny:
W 2004 r., jako student zaoczny Uniwersytetu, otrzymał Pan zgodę od Prorektora Uczelni na umorzenie czesnego z powodu trudnej sytuacji materialnej. Uczelnia zakwalifikowała umorzenie czesnego jako przychód z innych źródeł i wystawiła informację PIT-8C.

Wobec powyższego sformułowano następujące zapytanie:
#9642; Czy umorzenie czesnego dla studenta, spowodowane jego trudną sytuacją materialną, stanowi dla niego przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - dalej updof- wolne od podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym, o wyższych szkołach zawodowych oraz o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.Przepisy ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385 ze zm.) pozwalają władzom uczelni na podjęcie decyzji w sprawie zwolnienia z opłaty za zajęcia dydaktyczne w uczelni państwowej, o której mowa w § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 1991 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej uczelni (Dz. U. Nr 84, poz. 380) - tego rodzaju decyzje mają charakter pomocy materialnej.

W związku z powyższym do tego rodzaju świadczeń będzie mieć zastosowanie powołane powyżej zwolnienie podatkowe. W pozostałych przypadkach zwolnienie studenta z odpłatności za studia stanowi dla niego przychód z innych źródeł.

Zatem, jeśli umorzenie czesnego było następstwem Pana trudnej sytuacji materialnej, jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego oraz decyzja o umorzeniu została podjęta w oparciu o wyżej powołane przepisy o szkolnictwie wyższym - świadczenie to korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 u.O.p.).

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu