P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US40-DF2/415-56/VII/2005

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.12.2005, sygn. US40-DF2/415-56/VII/2005, Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60, z późn. zm.) oraz art. 27a ust. 1 pkt. 1 i pkt. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 roku, w związku z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia ... 2005 roku o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego


p o s t a n o w i ł


nie podzielić Państwa stanowiska, dotyczącego prawa do odliczenia wydatków - w ramach ulgi na remont i modernizację (adaptacja nowowybudowanego lokalu mieszkalnego) - ponoszonych przed dniem przekazania lokalu przez sprzedającego.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu ....... 2005 roku zwrócili się Państwo z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytania:

czy mamy prawo skorzystać z ulgi remontowej na adaptację nowowybudowanego lokalu mieszkalnego w momencie, gdy wstępny odbiór lokalu odbędzie się pomiędzy 5 a 9 grudnia 2005 roku?
zakładając, że przysługuje nam prawo do skorzystania z ulgi, co stanowić będzie podstawę do skorzystania z tego prawa?
przyjmując, że w momencie odbioru przez nas kluczy, nabędziemy prawo do skorzystania przez nas z ulgi remontowej, to z jaką datą mogą być wystawiane faktury na zakup materiałów na adaptację mieszkania.

Stan faktyczny: W dniu ..... 2004 r. zawarli Państwo z firmą ...... (sprzedający) Przedwstępną Umowę Sprzedaży lokalu mieszkalnego. Zgodnie z tą umową przekazanie lokalu miało nastąpić do dnia ...... 2005 roku, z klauzulą, że Sprzedający zastrzega sobie prawo - w przypadku wystąpienia określonych w Umowie przeszkód - do przedłużenia terminu odbioru nie dłużej niż o 3 miesiące, czyli do dnia ......... 2005 r. - co nie zostało dotrzymane przez w/w firmę. W dniu ........ zostali Państwo zawiadomieni, że wstępny odbiór przez Nadzór Inwestorski odbędzie się pomiędzy 5 a 9 grudnia br

tanowisko wnioskodawcy jest następujące: Strona uważa, że może skorzystać z odliczenia w ramach ulgi remontowej wydatków poniesionych przed dniem oficjalnego przekazania mieszkania (przekazanie kluczy), gdyż jego nabycie zostało Stronie zagwarantowane Przedwstępną Umową Sprzedaży.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy: zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 roku, oraz w związku z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) - podatek dochodowy zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Za tytuł prawny do lokalu uważa się m. in.:
akt własności budynku lub lokalu mieszkalnego,
umowę użyczenia,
umowę najmu lub dzierżawy,
przydział lokalu (decyzja)
inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

W świetle powyższego, umowa przedwstępna sprzedaży zawarta z firmą ................ na wybudowanie lokalu mieszkalnego mogłaby stanowić tytuł prawny do lokalu, gdyby na podstawie tej umowy Sprzedający zobowiązał się udostępnić lokal mieszkalny bezpośrednio po jego wybudowaniu a przed ustanowieniem odrębnej własności.

W opisanym przez Państwa stanie faktycznym oraz na podstawie kopii umowy przedwstępnej, dołączonej do wniosku w sprawie interpretacji prawa podatkowego wynika, że ustanowienie odrębnej własności lokalu oraz przeniesienie własności lokalu i udziału we współużytkowaniu wieczystym działki, nastąpi na podstawie właściwej Umowy sprzedaży zawartej pomiędzy Sprzedającym i Kupującym w formie aktu notarialnego, w terminie 30 dni po wezwaniu kupującego na akt, jednak nie później niż w terminie 6 miesięcy od upływu określonego terminu w § 6 umowy, pod warunkiem uregulowania przez Kupującego wszystkich zobowiązań finansowych zgodnie z postanowieniami n/n Umowy ( zapis § 8 Umowy Przedwstępnej Sprzedaży).W § 11 w/w Umowy widnieje zapis, że wszelkie prace wykończeniowe w lokalu będącym przedmiotem Umowy, Kupujący może prowadzić dopiero po protokolarnym przekazaniu mu lokalu przez sprzedającego i uregulowaniu wszystkich zobowiązań finansowych wobec Sprzedającego.

Zatem dopiero po protokolarnym przekazaniu Państwu lokalu mieszkalnego posiadać będą Państwo tytuł prawny do dysponowania lokalem, uprawniający do skorzystania z odliczeń od podatku wydatków na cele mieszkaniowe w ramach ulgi remontowo - modernizacyjnej, zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 27 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 roku . Wydatki poniesione do dnia przekazania lokalu, nie będą więc stanowiły wydatków podlegających odliczeniu w ramach omawianej ulgi remontowej. Tak więc biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy postanawia jak w sentencji.

P O U C Z E N I E

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz obowiązujące w dniu złożenia wniosku przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisami art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z przepisami art. 14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia na zasadach określonych w art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola