P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1442/DF/415/WD/195/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.12.2005, sygn. 1442/DF/415/WD/195/05, Urząd Skarbowy w Wołominie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst z 2005r. Dz.U. Nr 8 poz.60 z póżn. zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku Podatniczki złożonego w tutejszym Urzędzie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii ? ustalenia wartości początkowej wniesionych do spółki cywilnej środków trwałych.

stwierdza, iż stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stosownie do postanowień art. 14a §1 i §2 ustawy ? Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Składając przedmiotowy wniosek podatnik jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Korzystając z powyższego przepisu Podatniczka wnioskiem złożonym w tutejszym Urzędzie Skarbowym wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii ustalenia wartości początkowej wniesionych do spółki cywilnej środków trwałych.

OPIS STANU FAKTYCZNEGO

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny: strona wraz z mężem prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Przedmiotem działalności jest dzierżawa nieruchomości ( grunty oraz hale produkcyjne ). W myśl art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działalność ta opodatkowana jest według metody liniowej 19% stawką podatku.

Strona pozostaje z mężem w ustawowej wspólności majątkowej, a nieruchomości wnoszone do spółki wchodzą w skład majątku wspólnego. Jako wkład do spółki cywilnej wnoszone są nieruchomości w postaci hal produkcyjnych oraz gruntów. Do momentu wniesienia nieruchomości te wykorzystywane były w działalności spółki cywilnej ( były one przedmiotem dzierżawy). Nieruchomości te nie były jednak wprowadzone do ewidencji środków trwałych, a co za tym idzie nie były dokonywane odpisy amortyzacyjne dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych.

Na nieruchomościach tych spółka cywilna dokonywała wydatków inwestycyjnych. W związku z faktem, iż przedmiotowe nieruchomości nie zostały wprowadzone do spółki cywilnej, wydatki te zostały uznane jako inwestycja w obcym środku trwałym, która podlegała amortyzacji dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych.W związku z wniesieniem nieruchomości do spółki cywilnej Strona ma wątpliwości jak ustalić dla celów amortyzacji wartość początkową środków trwałych.

STANOWISKO PODATNIKA

Zdaniem Podatnika, zgodnie z art.22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2 ? 18 uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki cywilnej ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia. Wartość wnoszonego przez współmałżonków wkładu do spółki cywilnej została wyceniona przez licencjonowanego rzeczoznawcę majątkowego ? biegłego sądowego i odzwierciedla wartość rynkową nieruchomości.

Oznacza to, zdaniem Strony, że wartość początkową nieruchomości należy ustalić w wysokości określonej przez wspólników , gdyż odpowiada ona wartości rynkowej. Z uwagi na fakt, iż spółka cywilna dokonała nakładów na wnoszonych nieruchomościach i zakwalifikowała je jako inwestycje w obcym środku trwałym, w celu ustalenia wartości początkowej tych nieruchomości, do wartości wkładu ustalonej przez wspólników należy dodać wartość inwestycji w obcych środkach trwałych , pomniejszoną o dokonane do dnia wniesienia odpisy amortyzacyjne.Przez wartość wkładu rozumie się wartość rynkową nieruchomości ( z wyceny biegłego ) pomniejszoną o wartość nakładów dokonanych przez spółkę cywilną.

Zgodnie z art.22a ustawy o podatku dochodowym amortyzacji podlegają m.in. budowle oraz budynki kompletne i zdolne do użytku w dniu przejęcia o przewidywanym okresie używania dłuższym niż jeden rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane na używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy. Stosownie do postanowień art.22c w/w ustawy nie podlegają amortyzacji grunty oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów. Oznacza to, zdaniem Podatnika, iż ma prawo jako wspólnik w spółce cywilnej uznać za koszt podatkowy dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych odpisy amortyzacyjne jedynie od budynków wniesionych jako wkład do spółki cywilnej.

OCENA PRAWNA STANOWISKA WNIOSKODAWCY

Zgodnie z art.22a ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( jednolity tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania środki trwałe ( w tym budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością ) o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.

Z przedstawionej definicji środków trwałych wynika, iż aby dane składniki majątkowe mogły zostać zaliczone do środków trwałych muszą stanowić własność lub współwłasność podatnika.Odpisom amortyzacyjnym w spółce cywilnej podlegają tylko te środki trwałe, które wchodzą w skład majątku tej spółki tj. stanowią współwłasność łączną wspólników spółki. W myśl art. 22c pkt 1 w/w ustawy amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania. Zatem odpisy amortyzacyjne dokonywane będą tylko od hal produkcyjnych, a wniesione do spółki grunty będą środkami trwałymi nie podlegającymi amortyzacji.

Zgodnie z art.22g ust.1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust.2 ? 18 uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego ( aportu ) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej ? ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.Przy ustalaniu wartości rynkowej stosuje się odpowiednio przepis art.19 ust.3 ustawy, który stanowi, iż wartość rynkową określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

W Pani przypadku, jeżeli wycena na dzień wniesienia wkładu niepieniężnego ( hal produkcyjnych i gruntów ) do spółki cywilnej sporządzona przez biegłego nie będzie wyższa od wartości rynkowej nieruchomości ustalonej w opisany powyżej sposób, może być przyjęta za wartość początkową środków trwałych.

W ocenie organu podatkowego nieprawidłowe jest stanowisko Podatnika, z uwagi na fakt, iż spółka cywilna dokonała nakładów na wnoszonych nieruchomościach i zakwalifikowała je jako inwestycje w obcym środku trwałym. Zdaniem podatnika w celu ustalenia wartości początkowej tych nieruchomości, do wartości wkładu ustalonej przez wspólników należy dodać wartość inwestycji w obcych środkach trwałych , pomniejszoną o dokonane do dnia wniesienia odpisy amortyzacyjne.Przez wartość wkładu Podatnik rozumie wartość rynkową nieruchomości ( z wyceny biegłego ) pomniejszoną o wartość nakładów dokonanych przez spółkę cywilną.

Przepisy podatkowe nie definiują pojęcia ?inwestycja w obcym środku trwałym?, lecz w drodze wykładni przyjmuje się, że za inwestycje takie należy, między innymi, uznać:działania podatnika odnoszące się do nie stanowiącego jego własności środka trwałego, które będą zmierzały do jego ulepszenia, tzn. polegające na jego przebudowie, rozbudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, które zostaną przez niego przyjęte do używania;działania podatnika, które w ramach środka trwałego stanowiącego stanowiącego własność innej jednostki, tworzy nowy składnik majątkowy, nie stanowiący jednak odrębnej własności.

Posiadane przez Podatnika i jego współmałżonka nieruchomości były dosłownie wykorzystywane w prowadzonej działalności, gdyż przedmiotem działalności spółki cywilnej małżonków jest wynajem powyższych nieruchomości. Pomiędzy małżonkami istnieje ustawowa współwłasność łączna, dlatego też w momencie wniesienia wkładu niepieniężnego nie ulegnie zmianie prawo własności nieruchomości. Zatem wydatki dokonane na nieruchomościach nie stanowią inwestycji w obcym środku trwałym, od których przysługuje prawo dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Z uwagi na brak informacji, czy wydatki dotyczyły remontu, czy też ulepszenia nieruchomości, które spełniały w tym momencie definicję środka trwałego, a jedynie nie były wpisane do ewidencji środków trwałych dokonane wydatki należało się zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów ( jeśli dotyczyły one remontu ), bądź winny one zwiększać wartość środka trwałego.

Biorąc zatem pod uwagę przedstawiony wyżej stan prawny należy stwierdzić , iż zgodnie z art.22g ust.1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wartość początkową środków trwałych uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego ( aportu ) wniesionego do spółki cywilnej ? ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Urząd Skarbowy w Wołominie