Na podstawie art. 216 oraz art. 14a, 14b, i 14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997. (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn.zm.) Naczelnik Urzędu Skarb... - Interpretacja - 149/PDF/413-i-36/05/JS

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.11.2005, sygn. 149/PDF/413-i-36/05/JS, Urząd Skarbowy w Legionowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a, 14b, i 14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997. (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn.zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie postanawia zgodzić się z Pana stanowiskiem, że darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła Katolickiego podlegają odliczeniu od dochodu przed jego opodatkowaniem w wysokości nielimitowanej - jednakże do wysokości podstawy opodatkowania.

W dniu 2.11.2005r. wpłynęło do tut. Urzędu zapytanie, jaki procent można odliczyć w roku podatkowym 2005 od swoich dochodów lub też od podatku w postaci darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) podstawę obliczenia podatku z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1,2,4,4a-4e, ust. 5c,6,8 ust. 1-12 lub art. 24 ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot darowizn przekazanych na cele:a. określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele,b. kultu religijnegow wysokości dokonanej darowizny nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.Za darowizny, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt. 9 oraz darowizny odliczane na podstawie odrębnych ustaw nie uważa się wpłat, o które zmniejsza się podatek zgodnie z art. 27d lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z art. 14a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Odliczenia od dochodu darowizn przekazanych na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne wynika z art. 26 ust. 1 pkt. 9 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odwołujących się do art. 4 ust. 1 pkt. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolnotariacie.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolnotariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873) sfera działań publicznych, o której mowa w ustawie obejmuje zadania m.in. w zakresie działalności charytatywnej. Zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolnotariacie działalność pożytku publicznego może być prowadzona przez osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej , o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznanionych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego.Przepis art. 55 ust. 7 ustawy z 17 maja 1989r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej ( Dz. U. Nr 29, poz. 154 z późn.zm.) stanowi, że darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym i podatkiem wyrównawczym , jeżeli kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz - w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny- sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność. W odniesieniu do darowizn na inne cele mają zastosowanie ogólne przepisy podatkowe.Zatem darowizny na działalność charytatywno-opiekuńcza prowadzoną przez kościelne osoby prawne są w całości wyłączone z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (podlegają odliczeniu w pełnej wysokości bez ograniczeń nawet do 100% dochodu), bowiem powołane przepisy o stosunkuu Państwa do Kościoła w części dotyczącej darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne są przepisami szczególnymi w stosunku do regulacji zawartej w art. 26 ust. 1 pkt. 9 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Koniecznym warunkiem wyłączenia z podstawy opodatkowania darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych jest spełnienie dwóch przesłanek tj. posiadanie pokwitowania odbioru darowizny i sprawozdania dotyczacego jej przeznaczenia. W chwili dokonania odliczeń podatnik musi dysponować jedynie pokwitowaniem odbioru darowizny, natomiast sprawozdaniem dotyczącym jej przeznaczenia, przedstawionym przez kościelną osobę prawną najpóźniej po upływie dwóch lat od dnia przekazania darowizny.

Urząd Skarbowy w Legionowie