POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1408/PD/415-17/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.11.2005, sygn. 1408/PD/415-17/05, Urząd Skarbowy w Kozienicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216 i art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. z 2005r. Dz.U. Nr 8 ,poz.60 z późn. zm.) w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 07.11.2005r. uzupełnionym w dniu 16.11.2005r. przez Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego rozstrzygając kwestię , czy w ramach rozliczenia podatkowego za 2005r. małżonkowie będą mogli skorzystać z ulgi remontowo-modernizacyjnej , odliczając od podatku wydatki o charakterze modernizacyjnym - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kozienicach postanawia uznać , iż stanowisko wnioskodawcy przedstawione w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika , że Pani Ł. wspólnie z mężem w dniu 15 kwietnia 2005r. podpisała z deweloperem umowę przedwstępną dotyczącą ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i jego sprzedaży. Zgodnie z umową wydanie przedmiotu umowy (mieszkania z udziałem we współwłasności działki gruntu) nastąpi najpóźniej do dnia 31 grudnia 2005r. po zapłaceniu przez małżonków całej ceny. Powyższa umowa stanowi również , że zawarcie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i jego sprzedaży nastąpi w terminie 30 dni od dnia uzyskania decyzji w sprawie przyjęcia budynku do użytkowania, nie później jednak jak w terminie do dnia 31 marca 2006r. Dokonanie odbioru technicznego lokalu i przekazanie go do użytkowania nastąpi jeszcze w roku 2005.

Zdaniem strony, małżonkom odliczenie takie przysługuje, ponieważ zgodnie z art.12 ust.2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw , wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego (lokalu) poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku , w wysokości i na zasadach określonych w art.27a i art.45 ust.3a pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003r.). Niezależnie od wszystkich innych warunków wymienionych w ustawie, a uprawniających do tego odliczenia , podstawowym warunkiem jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lub modernizowanego budynku mieszkalnego (lokalu ). Za tytuł prawny do budynku mieszkalnego (lokalu ) uważa się m.in. prawo wynikające ze stosunku zobowiązaniowego, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z budynku mieszkalnego (lokalu ) ,a małżonkowie już w roku 2005 będą korzystać z lokalu na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego lub protokołu przekazania.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kozienicach mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia zdarzenia wyjaśnia , że zgodnie art.12 ust.2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202 , poz.1956 ), wydatki o których mowa w art. 27a ust.1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku , w wysokości i na zasadach określonych w art.27a i art.45 ust.3a pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003r.

Stosownie do treści art.27a ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U . z 2000r. Nr 14 , poz.176 z późn. zm. ) w brzmieniu obowiązującym w 2003r. podatek dochodowy od osób , o których mowa w art.3 ust.1, obliczony zgodnie z art.27, obniżony zgodnie z art.27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust.2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego , oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej utworzonych na podstawie odrębnych przepisów , a ponadto przedmiotowe wydatki :

- mieszczą się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego , o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz.U. Nr 156, poz.788 ).

- zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej, a w przypadku wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty - art.27a ust.6 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

- nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu - art.27a ust.7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

- dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - art.27a ust.7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

O ile przytoczone warunki zostaną spełnione łącznie, podatnikowi przysługuje prawo do odliczeń od podatku na zasadach określonych w art.27a ust.3 pkt 2, ust.4, ust.5,ust.10 oraz ust.15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pojęcie "tytuł prawny " nie zostało zdefiniowane w prawie podatkowym. Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, o którym mowa wyżej , uważa się m.in. akt własności budynku lub lokalu mieszkalnego , umowę najmu lub dzierżawy, umowę użyczenia a także inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z art.9 ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali ( Dz.U. z 2000r. Nr 80,poz.903 z późn. zm. ), odrębna własność może powstać także w wykonaniu umowy zobowiązującej właściciela gruntu , np. dewelopera, do wybudowania na tym gruncie domu oraz do ustanowienia - po zakończeniu budowy- odrębnej własności lokali i przeniesienia tego prawa na drugą stronę umowy lub na inną wskazaną w umowie osobę. W wyniku zwarcia ww. umowy pomiędzy deweloperem a osobą dokonującą zakupu lokalu mieszkalnego, powstaje stosunek o charakterze zobowiązującym.

Zatem jeżeli ww. umowa zawiera klauzulę na podstawie której deweloper zobowiązuje się udostępnić lokal mieszkalny bezpośrednio po jego wybudowaniu , a przed ustanowieniem odrębnej własności, to umowa ta stanowi tytuł prawny o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym , że przypadku umowy przedwstępnej, sprzedaż dotyczy rzeczy przyszłej, nawet nie istniejącej w chwili zawarcia umowy i będącej częścią składową innej rzeczy koniecznym jest posiadanie dokumentu potwierdzającego istnienie lokalu mieszkalnego, którego dotyczy omawiana umowa. Takim dokumentem będzie np. protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania lub protokół przekazania , który potwierdzi fakt oddania do użytkowania już istniejącego lokalu mieszkalnego.

Z opisanego stanu faktycznego wynika , iż umowa z deweloperem została zawarta w dniu 15 kwietnia 2005r. , zaś przekazanie go do użytkowania protokołem zdawczo-odbiorczym lub protokołem przekazania ma nastąpić do dnia 31.12.2005r.

W związku z powyższym możliwość odliczenia wydatków w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej nabędzie Pani wraz z mężem dopiero z chwilą odbioru lokalu na podstawie protokołu, bowiem podpisanie protokołu odbioru oraz przekazanie lokalu to moment , w którym wnioskodawca nabędzie prawo dysponowania lokalem , a tym samym spełniony zostanie warunek uzyskania tytułu prawnego do remontowanego lub modernizowanego lokalu , o którym mowa w art.27 ust.1.pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b§ 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kozienicach w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.14a § 4 i art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).

Zażalenie , zgodnie z art.222 w związku z art.239 ustawy Ordynacja podatkowa , powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Urząd Skarbowy w Kozienicach