POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDI/4111/I-1/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.02.2005, sygn. PDI/4111/I-1/2005, Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 18 stycznia 2005 r., który wpłynął w dniu 19 stycznia 2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej momentu powstania przychodu z tytułu refundacji za leki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 10 grudnia 2004 r. zlikwidowana została prowadzona przez Panią działalność gospodarcza - Apteka X natomiast w dniu 3 stycznia 2005 r. otrzymała Pani z Narodowego Funduszu Zdrowia refundację za sprzedane w miesiącu grudniu 2004 r. leki. Aktualnie uzyskuje Pani przychody z tytułu dzierżawy budynku na działalność gospodarczą oraz z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w spółce jawnej - Apteka Y.

Zdaniem Pani przychód z tytułu refundacji powstaje w momencie jej uzyskania. Ustosunkowując się do powyższego zauważa się co następuje:

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Jednocześnie w myśl art. 14 ust. 2 pkt 2 wyżej cytowanej ustawy przychodem z działalności gospodarczej są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy przychodem z tytułu prowadzenia apteki są kwoty należne ze sprzedaży leków lub materiałów medycznych, z wyjątkiem tej części która jest refundowana. Oprócz utargów dziennych jest nim również kwota otrzymanej refundacji ceny leku lub materiału medycznego. Za dzień uzyskania przychodów w przypadku dopłat uznaje się dzień, w którym podatnik uzyskał refundację.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim