P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1472/RPŁ/423-18/MJM/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.03.2005, sygn. 1472/RPŁ/423-18/MJM/05, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) - Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w indywidualnej sprawie Spółki, przedstawionej w złożonym wniosku z dnia 07/02/2005 r. (data wpływu do urzędu 11/02/2005.), uzupełnionym pismem z dnia 01/03/2005 r.


p o st a n a w i a


- uznać stanowisko Spółki za nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 06/01/2005 r. Spółka jako strona pozwana zawarła z byłą pracownicą ugodę sądową w sprawie z zakresu prawa pracy. Na mocy zawartej ugody Spółka zobowiązała się do wypłaty kwoty 13.000 zł netto tytułem odszkodowania w związku z rozwiązaniem umowy o pracę.Złożony pozew o wynagrodzenie dotyczył:

  • niewypłaconej części wynagrodzenia za korzystanie z urlopu wypoczynkowego,
  • niewypłaconej premii regulaminowej,
  • niedopłaty w zakresie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Zdaniem Spółki przedmiotowe odszkodowanie w związku z tym, iż zostało wypłacone na podstawie ugody sądowej korzysta ze zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako:

  • nie otrzymane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  • nie dotyczące korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g wymienionej ustawy wyłączający ze zwolnienia odszkodowania wynikające z zawartych umów lub ugód, zdaniem Spółki, dotyczy wyłącznie ugód pozasądowych. Składając przedmiotowy wniosek Spółka prosi o potwierdzenie prawidłowości zajętego stanowiska w sprawie.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zwaną dalej updf opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jak wynika z treści art. 21 ust. 1 pkt 3 updf wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

a) określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

b) odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników,

c) odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,

d) odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,

e) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,

f) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy,

g) odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 b updf wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:

a) otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,

b) dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Generalną zasadą w kwestii opodatkowania odszkodowań jest fakt, iż ze zwolnienia korzystają jedynie te odszkodowania, w przypadku których prawo do ich otrzymania wynika wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw (z wyjątkiem wyłączonych ze zwolnienia wolą ustawodawcy).

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego należy uznać, iż w przedmiotowej sprawie miało miejsce rozwiązanie stosunku pracy z naruszeniem przepisów prawa.

Prawo do dochodzenia odszkodowań w zaistniałej sytuacji wynika wprost z przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) - zwanej dalej Kodeksem pracy.

W związku z powyższym przyznane odszkodowanie jako wynikające wprost z przepisów Kodeksu pracy zawiera się w uregulowaniach przepisu art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g PDF, którego zapis wyraźnie wskazuje, iż otrzymane odszkodowania wynikające z zawartych umów lub ugód - w tym również zawartych przed sądem nie zostały objęte zwolnieniem od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Tego rodzaju odszkodowanie stanowi świadczenie, o którym mowa w zdaniu wstępnym art. 21 ust. 1 pkt 3 updf, w związku z powyższym w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego zastosowania nie znajduje art. 21 ust. 1 pkt 3b updf.

Wypłacone odszkodowanie należy potraktować jako przychód ze stosunku pracy (art. 12 updf) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych.

Spółka wypłacając przedmiotowe odszkodowanie zobowiązana była jako płatnik do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek oraz przekazania kwoty pobranej zaliczki w terminie do dnia 20 miesiąca następnego, w którym pobrano zaliczkę na rachunek właściwego urzędu skarbowego przesyłając równocześnie deklarację PIT-4 (obowiązki określone art. 31, 32 ust. 2, 38 updf).

Ponieważ wartość odszkodowania została określona w kwocie netto płatnik zobowiązany był do ubruttowienia podstawy opodatkowania celem obliczenia należnej zaliczki na podatek dochodowy.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje iż:

1. ocenie nie poddano złożonych załączników natomiast udzielona interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez Spółkę oraz przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego wynikającego ze złożonego wniosku.

2. interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez składającego zapytanie.

3. interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej.

4. nie będzie informował o zmianach stanu prawnego zaistniałych po dniu wydania interpretacji.

Na wydane postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie składane za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania postanowienia.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie