P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD-2-415-2/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.02.2005, sygn. PD-2-415-2/05, Urząd Skarbowy w Nowym Sączu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 z poz. 60) po rozpatrzeniu państwa wniosku z dnia 14.01.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

We wniosku zwrócono się z zapytaniem czy powstanie obowiązek zwrotu ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej w sytuacji gdy skrócony zostanie okres oszczędzania z 60 do 49 miesięcy.

Zgodnie z przepisem art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 , poz. 1509 ze zm.) podatnikom którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych w związku z oszczędzaniem w kasie, przysługuje, na dotychczasowych zasadach, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo - kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

W myśl obowiązującego do końca 2001 r. przepisu art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) który zgodnie z art. 6 ust. 1 w/w ustawy o zmianie ustawy ma zastosowanie również do zdarzeń powstałych po 31 grudnia 2001 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych tytułem systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w przepisach ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) a następnie:
- wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
- przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo - kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych
do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty uprzednio odliczone z tego tytułu.
Biorąc pod uwagę powyższe przepisy jeżeli skrócenie okresu oszczędzania w kasie mieszkaniowej nastąpi na podstawie aneksu do umowy i wycofane kwoty wykorzystane zostaną zgodnie z celami systematycznego oszczędzania to nie trzeba będzie zwracać ulgi.Jak wynika z przedłożonych fotokopii dokumentów, aneks do kolejnej umowy został zawarty w dniu 21.11.2004 r., zatem w świetle wyżej przytoczonych przepisów przy spełnieniu pozostałych warunków prawo do ulgi z tytułu oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej przysługuje tylko za okres określony w aneksie do umowy zawartym w dniu 21.11.2001 r. tj.za okres 48 miesięcy.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika (następcy prawnego podatnika) osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu