Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze... - Interpretacja - PD-415/22/IW/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.07.2005, sygn. PD-415/22/IW/2005, Urząd Skarbowy w Łomży

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z powołanego powyżej przepisu wynika, że określony wydatek może zostać uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy eksploatacją tego samochodu a przychodem istnieje związek przyczynowo-skutkowy i gdy poniesienie wydatku miało wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów albo na funkcjonowanie źródła przychodów oraz wydatek ten nie został wymieniony w art. 23. Udowodnienie, iż poniesiony wydatek ma związek z prowadzoną działalnością, a także, że został on poniesiony w celu uzyskania przychodu, spoczywa na podatniku.

Koszty związane z eksploatacją samochodu stanowiącego Pana współwłasność z ojcem nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych nie zostały wymienione przez ustawodawcę wśród wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów. W związku z powyższym podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z bieżącą eksploatacją, jak: zakup paliwa, wymiana opon, części samochodowych, bieżące naprawy. Podstawą do zaliczenia tych wydatków w ciężar kosztów są dowody dokumentujące fakt ich poniesienia tj.: faktury VAT, rachunki.

W sytuacji, gdy koszty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów księgowane są metodą kasową wydatki związane z eksploatacją w wartości netto (w sytuacji gdy przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku naliczonego) podlegają wpisaniu do księgi przychodów i rozchodów w dacie poniesienia wydatku (zapłacenia).

W przypadku używania w działalności gospodarczej samochodu ciężarowego niestanowiącego środka trwałego, obowiązujące przepisy prawne nie nakładają obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Obowiązek ten dotyczy stosownie do przepisu art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłącznie samochodów osobowych. Natomiast ust. 3a art. 23 stanowi, że ilekroć w ust. 1 jest mowa o samochodzie osobowym - rozumie się przez to każdy samochód, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg. Zatem jeśli spełnione są łącznie warunki o których wyżej mowa tzn. samochód posiada homologacji producenta lub importera oraz ładowność przekracza 500 kg nie ma Pan obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Urząd Skarbowy w Łomży