Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik poniósł wydatki z tytułu ubezpieczenia pojazdów wykorzystywanych w działalności gospodarczej ... - Interpretacja - DF/415-20/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.09.2005, sygn. DF/415-20/05, Urząd Skarbowy w Środzie Wielkopolskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik poniósł wydatki z tytułu ubezpieczenia pojazdów wykorzystywanych w działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej. Umowa ubezpieczenia obejmuje część roku bieżącego oraz część roku następnego. Spółka prowadzi księgi rachunkowe.Wątpliwości podatnika dotyczą sposobu rozliczania kosztów ubezpieczenia. Jego zdaniem koszt ubezpieczenia winien być zaliczony w całości w koszty prowadzonej działalności gospodarczej w roku poniesienia, ponieważ nie można przypisać tego wydatku do konkretnie uzyskanego przychodu.Odnosząc się do powyższego wniosku tut. organ podatkowy informuje , że nie podziela stanowiska podatnika w sprawie.

Zgodnie z przepisem art.22 ust.5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j. t.-Dz.U.z 2000r.,Nr 14poz.176 ze zm.) u podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą .Oznacza to konieczność odniesienia w ciężar kosztów uzyskania w danym roku podatkowym kosztów :- poniesionych w danym roku podatkowym i wiążących się z przychodami tego roku,- poniesionych w latach poprzednich, lecz dotyczących przychodów danego roku,-ściśle określonych co do rodzaju i kwoty, które zostały zarachowane, chociaż ich faktycznie jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku: gdy zarachowanie kosztu w danym roku nie jest możliwe, koszt ten potrąca się w roku, w którym został poniesiony.

Z powyższego wynika, że o potrącalności kosztów decyduje moment uzyskania przychodu z działalności. Wydatki potrącalne są bowiem w roku, w którym podatnik uzyskał przychód, dla którego poniósł te koszty.

W świetle przytoczonego przepisu tut. organ podatkowy uznaje, że w przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia składników majątku wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności dotyczącej ubezpieczenia części roku danego i następnego, zapłaconą składkę należy rozliczyć proporcjonalnie i zaliczyć odpowiednio w koszty uzyskania przychodów dwóch lat podatkowych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Środzie Wlkp. informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień 5 września 2005 r. i jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa lub zmiany stanu faktycznego.Zgodnie z art.14 parag.1 i parag. 2 Ordynacji podatkowej interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czsu jej zmiany i uchylenia.

Urząd Skarbowy w Środzie Wielkopolskiej