POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDOF-415-24/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.09.2005, sygn. PDOF-415-24/05, Urząd Skarbowy w Żninie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku, Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek Pana ... z dnia 29.06.2005 roku (wpływ 14.07.2005 roku) skorygowanego w dniu 04.08.2005 roku w sprawie udzielenia interpretacji podatkowej w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żninie

postanawia

uznać za nieprawidłowe stanowisko Wnioskodawcy Pana ... wyrażone we wniosku z dnia 29.06.2005 roku skorygowanego w dniu 04.08.2005 roku

UZASADNIENIE

W dniu 14.07.2005 roku do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Pana ... . Powyższy wniosek Podatnik skorygował w dniu 04.08.2005 roku. Z wniosku wynika, że Pan ... wykonuje czynności syndyka w podmiotach, w stosunku do których sąd ogłosił upadłość. Za swoja pracę otrzymuje wynagrodzenie przyznane postanowieniem sądu. W trakcie postępowania upadłościowego syndyk otrzymuje zaliczki na poczet wynagrodzenia. Przepisy art. 157 ust. 4 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze stanowią, że w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym syndyk jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Wynagrodzenie lub zaliczkę na wynagrodzenie syndyk otrzymuje w różnych okresach i w różnej wysokości natomiast składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne odprowadza co miesiąc w wysokości składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Zarówno wynagrodzenie syndyka jak i składki na ubezpieczenie społeczne wymienione są w prawie upadłościowym i naprawczym jako wydatki obciążające masę upadłości, co wynika z art. 230 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze.

Pan ... pyta czy, gdyby się zdecydował pokrywać składki na ubezpieczenie społeczne samodzielnie ("z własnej kieszeni"), to czy mógłby je uwzględnić w rozliczeniu swoich dochodów uzyskanych jako syndyk. Pan ... uważa, że jest to możliwe, gdyż pozwala na to art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żninie stwierdza co następuje.

Zasady i sposób powoływania syndyka masy upadłości reguluje ustawa z dnia 28 lutego 2003 roku Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535 z późn. zm.). Analizując treść ustawy , należy podkreślić, iż syndyka powołuje sąd po ogłoszeniu upadłości do wykonywania czynności w ramach postępowania upadłościowego. Powierzonym syndykowi przez ustawodawcę zadaniem jest przede wszystkim zarządzanie majątkiem upadłego oraz wykonywanie czynności przy likwidacji tego majątku. Syndykowi przysługuje prawo do wynagrodzenia za swoje czynności odpowiadające wykonywanej pracy w tym również prawo do zaliczek orzekanych przez sędziego komisarza (art. 162 i 166 Prawa upadłościowego). Powyższe regulacje, dają pełną podstawę do przyjęcia, iż wypłacane syndykowi należności z tytułu świadczonych przez niego usług, stanowią na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z działalności wykonywanej osobiście z uwagi na okoliczność, iż sposób powoływania syndyka oraz będącą następstwem tego powołania działalność całkowicie wyczerpuje znamiona przepisu art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

W myśl w/w przepisu , za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej lub samorządowej, sąd lub prokurator na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym lub administracyjnym oraz płatników z zastrzeżeniem art. 14 ust. 1 pkt 10 i inkasentów należności publicznych, a także przychody, z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej z wyjątkiem przychodów o których mowa w pkt 9.

Na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodów określa się - z tytułu określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 - w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Art .41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych reguluje kwestie płatności zaliczek od przychodów z tytułu wypłat wynagrodzeń na podstawie art. 13 pkt 6 stanowiąc, że pobierane są one za pośrednictwem płatnika w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na fakt, iż płatnik nalicza i pobiera składki na ubezpieczenie społeczne zgodnie z w/w przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tylko wtedy, gdy nakładają na płatnika taki obowiązek przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych.

O zasadach naliczania składek na ubezpieczenie społeczne w stosunku do syndyka mówi art. 157 ust. 4 ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535 z późn. zm.). Zgodnie z cytowanym przepisem syndyk, nadzorca sądowy, zarządca będący osobą fizyczną jest osobą prowadzącą pozarolniczą działalność w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Syndyk, stosownie do cytowanych przepisów, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne odprowadza co miesiąc zgodnie z zasadami obowiązującymi osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 157 ust. 4 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze syndyk jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą i ma on zastosowanie tylko do sposobu naliczania i opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Natomiast w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wypłacane syndykowi należności z tytułu świadczonych przez niego usług, stanowią na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z działalności wykonywanej osobiście z uwagi na fakt, iż sposób powoływania syndyka oraz będąca następstwem tego powołania działalność całkowicie wypełnia przepis art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W świetle więc cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych syndyk nie jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą . Stąd w stosunku do syndyka nie może mieć zastosowanie przepis art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a) tej ustawy. Cytowany wyżej przepis art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów przytaczanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że nie tylko wynagrodzenie syndyka , ale także składki na ubezpieczenie społeczne obciążają masę upadłości. Stosownie do art. 230 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze do kosztów postępowania upadłościowego zalicza się opłaty sądowe oraz wydatki niezbędne dla osiągnięcia celu postępowania. Zgodnie z art. 230 ust. 2 pkt 3 cytowanej ustawy do wydatków postępowania upadłościowego należą należności z tytułu składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe od wynagrodzeń osób, o których mowa w pkt 1 i 2 (w pkt 1 mowa m. in. o syndyku).

Reasumując powyższe zdaniem tutejszego organu podatkowego, nie może Pan odliczyć składek na ubezpieczenie społeczne od swoich dochodów uzyskanych jako syndyk, gdyż w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym syndyk nie jest osoba prowadzącą działalność gospodarczą. Ponadto , zgodnie z ustawą Prawo upadłościowe i naprawcze, syndykowi przysługuje zwrot wydatków, w tym składek na ubezpieczenie społeczne. Składki te, według cytowanej ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, stanowią koszty postępowania upadłościowego.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Nie jest wiążąca dla Płatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i skarbowe właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żninie.

Urząd Skarbowy w Żninie