W związku ze złożonym w dniu 1.12.2004 r. zapytaniem, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z ... - Interpretacja - I USB XVI/2/412-1909/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.12.2004, sygn. I USB XVI/2/412-1909/2004, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku ze złożonym w dniu 1.12.2004 r. zapytaniem, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Obowiązkiem podatkowym zatem są objęte zarówno dochody ze źródeł krajowych i zagranicznych.

W sytuacji, w której może mieć miejsce podwójne opodatkowanie, przede wszystkim z tego powodu, że źródło przychodu położone jest w innym państwie, niż państwo rezydencji Podatnika osiągającego te przychody. Zgodnie z przepisem art. 91 ust. 2 Konstytucji RP umowa międzynarodowa ratyfikowana ustawowo ma pierwszeństwo przed ustawą w razie sprzeczności między nimi. Zasadę tę wyraża także ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepis art. 4a stanowi, że przepisy dotyczące nieograniczonego oraz ograniczonego obowiązku podatkowego (art. 3 ust. 1 i ust. 2a) stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczypospolita Polska.

W przedstawionym przez Pana stanie faktycznym mają zastosowanie postanowienia zawarte w umowie w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, tj. w umowie podpisanej dnia 16.12.1976 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych (Dz. U. z 1978 r. Nr 7, poz. 20).

Zgodnie z art. 15 tej umowy:

  1. z zastrzeżeniem postanowień artykułów: 16, 18, 19, 20, 21 wynagrodzenia za pracę i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, mogą być opodatkowane tylko w tym Państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to osiągane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie.
  2. Bez względu na postanowienia ustępu 1 niniejszego artykułu wynagrodzenia, jakie osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej wykonywanej na terenie drugiego Umawiającego się Państwa, mogą być opodatkowane tylko w pierwszym Państwie, jeżeli:
  1. odbiorca przebywa w drugim Państwie łącznie nie dłużej niż 183 dni podczas danego roku podatkowego i
  2. wynagrodzenia są wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma w tym drugim Państwie miejsca zamieszkania lub siedziby, i
  3. wynagrodzenia nie są ponoszone przez zakład pracy lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim Państwie.

Biorąc powyższe pod uwagę dochody z pracy najemnej wykonywanej w Wielkiej Brytanii podlegają tam opodatkowaniu. Natomiast zgodnie z art. 23 umowy zawierającym postanowienia dotyczące unikania podwójnego opodatkowania:

- Jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub zyski majątkowe, które - zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy - mogą być opodatkowane w Zjednoczonym Królestwie, wtedy Polska pozwoli na potrącenie od polskiego podatku od dochodu lub zysków majątkowych (w zależności od konkretnego przypadku), należnego od tej osoby, kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Zjednoczonym Królestwie odpowiednio od tego dochodu lub zysków majątkowych. Jednakże takie potrącenie nie może przekroczyć tej części podatku polskiego, która przypada proporcjonalnie na dochód lub zyski majątkowe, które mogą być opodatkowane w Zjednoczonym Królestwie.

Zatem w tym przypadku ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia, która w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych uregulowana jest w art. 27 ust. 9, który stanowi: "Jeżeli osoby, o których mowa w art. 3 ust. 1, osiągają również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym Państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w Państwie obcym".

Ponadto ma również zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy, zgodnie z którym wolna od podatku dochodowego jest:

- część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy lub stypendiów, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej - w wysokości odpowiadającej równowartości diet z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalenia należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, obliczonych za okres, w którym była wykonywana praca; zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet.

W zakresie przeliczenia dochodów osiągniętych za granicą na polską walutę, zastosowanie ma art. 11 ust. 3 i ust. 4 ustawy, zgodnie z którymi:

- przychody w walutach obcych przelicza się na złote wg kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłoszonych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku przychody przelicza się na złote wg kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłoszonego przez NBP, z zastrzeżeniem ust. 4, tj.:

* jeżeli bank, którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika, stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłoszony przez NBP.

W kontekście powyższego, po zakończeniu roku podatkowego, należy złożyć zeznanie podatkowe PIT-36, w którym podatek dochodowy obliczony od sumy dochodów osiąganych w Polsce i Wielkiej Brytanii (po uwzględnieniu kwot wynikających z w/w zwolnienia), podlega obniżeniu na zasadach określonych w art. 27 ust. 9, o podatek zapłacony w Wielkiej Brytanii.

Jeżeli spełnia Pan warunki do korzystania z ulgi remontowej (i innej), tzn. ma Pan tytuł prawny do lokalu, przeprowadził Pan remont i poniósł wydatki na remont potwierdzone fakturami wystawionymi przez podatników VAT-u składając zeznanie, może dokonać Pan odpowiedniego odliczenia.

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty