Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik w ramach działalności gospodarczej prowadzi Dom Seniora. W celu zapewnienia pensjo... - Interpretacja - PDI/415/26/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.10.2004, sygn. PDI/415/26/04, Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach

Temat interpretacji

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik w ramach działalności gospodarczej prowadzi Dom Seniora. W celu zapewnienia pensjonariuszom godziwych warunków bytowych, socjalnych i rekreacyjnych urządzany jest mini park wypoczynkowy. Inwestycja związana z urządzaniem parku wypoczynkowego dokonywana jest na gruncie użytkowanym przez podatnika na podstawie umowy użyczenia (zawartej w dniu 30.01.2004 r. z matką). W ramach tej inwestycji tworzone są ścieżki wypoczynkowe, ławeczki, wiaty, altanki itp. oraz oczko wodne. Planowany koszt związany z wykonaniem oczka wodnego wynosi około 35.000zł. Zdaniem podatnika jest to inwestycja w obcych środkach trwałych, która zgodnie z art. 22j ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podlega amortyzacji przez okres nie krótszy niż 10 lat. Tutejszy organ podatkowy nie podziela powyższego stanowiska.

W Klasyfikacji Środków Trwałych stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. (Dz.U. z 1999 r. Nr 112, poz. 1317 ze zm.) parki wypoczynkowe zaliczone zostały do budowli sportowych i rekreacyjnych (grupa 2 podgrupa 29 rodzaj 290 ).

Stosownie do postanowień powołanej wcześniej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwanej dalej ustawą budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie nie są inwestycją w obcym środku trwałym, stanowią one bowiem odrębną grupę środków trwałych podatnika. Są one środkiem trwałym niezależnie od przewidywanego okresu ich używania (art. 22a ust. 2 pkt 2 ustawy).

Wydatków poniesionych na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 lit.b ustawy). Kosztem uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy są odpisy z tytułu ich zużycia (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, uwzględnieniem art. 23. Podatnicy przy określeniu wartości początkowej budynków i budowli wybudowanych na cudzym gruncie, przyjmowanej za podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych, stosują zasady obowiązujące przy odpłatnym nabyciu składników majątkowych oraz ich wytworzeniu tj. ustalają cenę nabycia i koszt wytworzenia korygując te wartości o ewentualne różnice kursowe (art. 22g ust. 7 ustawy).

Wobec powyższego poniesione przez podatnika wydatki na budowę oczka wodnego w ramach prowadzonej inwestycji związanej z utworzeniem na użyczonym gruncie parku wypoczynkowego dla pensjonariuszy Domu Seniora prowadzonego w ramach działalności gospodarczej złożą się pod datą jej zakończenia i przyjęcia do używania na wartość początkową środka trwałego jakim będzie w tym przypadku budowla (park wypoczynkowy) wybudowana na cudzym gruncie. Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów powyższych wydatków nastąpi w drodze odpisów amortyzacyjnych , których dokonuje się wg zasad określonych w art. 22h-22i ustawy.

Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach