Działając na podstawie art. 14a Ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137 poz.926 ze zm./ w odpowiedzi na pismo z dn. 23/... - Interpretacja - US72/RPŁ/423-121/04/EŁ

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.10.2004, sygn. US72/RPŁ/423-121/04/EŁ, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a Ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137 poz.926 ze zm./ w odpowiedzi na pismo z dn. 23/09/2003, o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje:

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że XXX S.A. w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych pracownika Spółki zatrudnionego na stanowisku "kierownika operacyjnego" podjął decyzję o skierowaniu go na studia w Szkole Wyższej na kierunku Zarządzanie i Marketing. Spółka zamierza pokryć koszty nauki, argumentując, iż ma ona bezpośredni związek z wykonywaną przez pracownika pracą.

Zdaniem pytającego koszty jakie poniesie zakład pracy na podniesienie kwalifikacji w/w pracownika stanowią przychód wolny od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 90 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 Nr 14, poz. 176 ze zm.).zwanej dalej "updf".

Zgodnie z w/w przepisem wolna od podatku jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podniesienie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Rodzaj świadczeń, jakie pracodawca ma możliwość przyznać pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe, określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993r w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103 poz. 472 ze zmianami).

Wśród świadczeń określonych w § 4 ust. 2 pkt. 3 w/w rozporządzenia znajduje się przyznanie świadczenia jakim jest finansowanie opłat za naukę w szkole wyższej na podstawie skierowania zakładu pracy.

Jednocześnie odpowiadając na pytanie, czy wydatki z tego tytułu Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu organ podatkowy informuje, że z zapisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm) zwaną dalej updp wynika, iż "kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 updp.

W art. 16 ust. 1 updp zawarty jest katalog wyłączeń od zasady podanej w art. 15 ust. 1 updp. Przepis art. 16 ust. 1 nie wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na rzecz pracownika z tytułu świadczeń na podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

A zatem wszelkie wydatki ponoszone przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych na rzecz swoich pracowników, tj. w postaci sfinansowania nauki w szkole wyższej, stanowią koszt uzyskania przychodu Spółki.

Tym samym organ podatkowy podziela stanowisko Spółki wyrażone w obydwu zapytaniach.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie