Pismem z dnia 14.07.2005 r. podatnik zwrócił się z wnioskiem dotyczącym udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepi... - Interpretacja - PDI-415/25/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.07.2005, sygn. PDI-415/25/05, Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 14.07.2005 r. podatnik zwrócił się z wnioskiem dotyczącym udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów uzyskanych ze stosunku pracy w 2004 r. w Wielkiej Brytanii, od których został zapłacony tam podatek dochodowy. Umowę o pracę podatnik podpisał od 02.09.2004 r. W 2004 r. praca trwała do końca roku. Zdaniem podatnika fakt rozliczenia się z dochodów uzyskanych w Wielkiej Brytanii nie powoduje obowiązku dokonania rozliczenia ich w Polsce.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zmianami) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Natomiast stosownie do art. 4a cytowanej ustawy przepisy art. 3 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Do dochodów osiągniętych w Wielkiej Brytanii przez osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce mają zastosowanie postanowienia umowy między Rządem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z dnia 16.12.1976 r. w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych (Dz. U. Nr 7, poz. 20). Ponieważ ratyfikowana umowa międzynarodowa jest aktem wyższego rzędu, jej postanowienia mają pierwszeństwo przed regulacjami polskiego prawa podatkowego. Uwzględniając postanowienia art. 15 i art. 23 tej umowy podatnik ma obowiązek za rok 2004 opodatkowania w całości osiągniętych dochodów w Polsce, z zastosowaniem zasady odliczenia podatku potrąconego w Wielkiej Brytanii.

W art. 23 ust. 2 umowy postanowiono, że w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub zyski majątkowe, które zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy mogą być opodatkowane w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii, wtedy Polska pozwoli na potrącenie od polskiego podatku od dochodu lub zysków majatkowych (w zależności od konkretnego przypadku), należnego od tej osoby, kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Zjednoczonym Królestwie odpowiednio do tego dochodu lub zysków majątkowych. Jednakże takie potrącenie nie może przekroczyć tej części podatku polskiego, która przypada proporcjonalnie na dochód lub zyski majątkowe, które mogą być opodatkowane w Zjednoczonym Królestwie. Przyjęcie w Konwencji tej metody unikania podwójnego opodatkowania oznacza, że dochód osiągnięty za granicą nie podlega zwolnieniu od opodatkowania w Polsce niezależnie od tego, czy podatnik osiągnął dochody w Polsce, czy też nie.

Tak więc posiadając stałe miejsce zamieszkania w Polsce podatnik jest obowiązany do składania zeznania podatkowego w Polsce i obliczania zobowiązania podatkowego zgodnie z zasadami wyrażonymi w art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który brzmi: "jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody ze źródeł znajdujących się poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym". Powyższą zasadę stosuje się również w przypadku podatnika uzyskującego wyłącznie dochody ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej o czym stanowi art. 27 ust. 9a cytowanej ustawy.

W świetle powyższego za 2004 r. podatnik jest obowiązany dokonać rocznego obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych i złożyć zeznanie podatkowe w Polsce.

Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim