Pismem z dnia 21 04 2005 r. Pani zwróciła się z wnioskiem o interpretację przepisów w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. ... - Interpretacja - Pd.1.406/8/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.07.2005, sygn. Pd.1.406/8/2005, Urząd Skarbowy w Pińczowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 21 04 2005 r. Pani zwróciła się z wnioskiem o interpretację przepisów w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.).
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że:Bank Powszechna Kasa Oszczędności bank państwowy zawarł umowę kredytu inwestycyjnego z:
1) Panem X prowadzącym działalność gospodarczą pod nazwą "D"(......) i
2) Panią Y - małżonką
zwanymi dalej kredytobiorcami w kwocie 160.000 zł na przedsięwzięcia inwestycyjne na okres od 12 października 1999 r. do 30 września 2004 r. (kserokopia w załączeniu).
Według wyjaśnienia Pani Y kwota kredytu została przekazana wykonawcy inwestycji, który nie wywiązał się z umowy, czym naraził ich na bankructwo.

W związku z powyższym Bank uznał zaistniałą sytuację za podstawę do podpisania ugody i umorzenia części skapitalizowanych odsetek.
Umowa ugody zawarta została między bankiem PKO BP S.A., a
1) Y j. w.
2) X j. w.
zwanych dalej dłużnikami.
W/w bank wystawił PIT-8C na nazwisko Y i wpisał w części D w poz. 32 umorzenie naliczonych odsetek od kredytu w kwocie 67.368,26 zł.

Według oświadczenia podatniczki zgodnie z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych bank jako płatnik był obowiązany sporządzić informację o przychodach PIT-8C.
Dodaje również, że zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 6 w/w ustawy przychodem jest wartość przedawnionych zobowiązań, zaciągniętych kredytów, natomiast brak jest podstawy prawnej do uznania za taki przychód również umorzonych odsetek od kredytów.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 updof za przychody z innych źródeł o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 uważa się w szczególności (...) dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Określenie w "szczególności" wskazuje na to, że katalog ten nie jest katalogiem zamkniętym poza wymienionymi w przepisie także inne przychody mogą być przychodami z innych źródeł.
Dlatego w myśl art. 42a tej samej ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek dochodowy lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązani sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.
Stąd bank chcąc wypełnić obowiązek nałożony na podmioty cytowanym art. 42a, po zawarciu ugody w dniu 13 października 2004 r. wystawił PIT-8C.
Mimo, iż odstępstwem od generalnej zasady opodatkowania wszelkich dochodów są dochody (przychody) wymienione w art. 21, 52 i 52a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w tych zwolnieniach brak jest konkretnego wskazania zwolnienia od opodatkowania, to jednak umorzone odsetki od kredytu (w tym przypadku kredyt wzięty na działalność gospodarczą dla jednego małżonka) zdaniem urzędu nie będzie podlegał opodatkowaniu.
Na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej jest wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, w tym również z tytułu zaciągniętych kredytów. Zagadnieniem spornym w niniejszej sprawie jest istnienie podstawy prawnej do zwiększenia przychodu z działalności gospodarczej o wartość odsetek od kredytu bankowego, umorzonych w wykonaniu porozumienia zawartego między bankiem i kredytobiorcą.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia same zobowiązania, w tym z tytułu kredytów (art. 14 ust. 2 pkt 6 i ust. 3 pkt 6 od odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek, kredytów art. 14 ust. 3 pkt 2, art. 23 ust. 1 pkt 32).
W myśl art. 14 ust. 3 pkt 2 nie zalicza się do przychodów kwot naliczonych lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek.
Z kolei na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Również art. 11 powołanej ustawy stanowi, iż przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Umorzenie przez Bank odsetek w wyniku zawarcia umowy ugody, stanowi tylko zmianę warunków umowy o kredyt. Wobec tego, zawarcie umowy ugody, w wyniku której dochodzi do umorzenia (obniżenia odsetek) nie powoduje przysporzenia majątkowego i tym samym nie generuje przychodu do opodatkowania.
Dlatego też stanowisko Pani Y wyrażone we wniosku o interpretację prawa podatkowego jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla Podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Pińczowie