Wnioskiem z dnia 15.07.2005 r. (wpływ do tut. Organu podatkowego w dniu 19.07.2005r.), uzupełnionym pismem z dnia 24.08.2005r., zwrócił się Pan do Na... - Interpretacja - PDI/415-27/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.09.2005, sygn. PDI/415-27/05, Urząd Skarbowy w Sosnowcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskiem z dnia 15.07.2005 r. (wpływ do tut. Organu podatkowego w dniu 19.07.2005r.), uzupełnionym pismem z dnia 24.08.2005r., zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sosnowcu o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w dniu 23.02.2004 r. w banku PKO BP zaciągnął Pan kredyt hipoteczny w kwocie 23.000,00zł. Kredyt ten został udzielony na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, tj. na zakup lokalu mieszkalnego na "rynku wtórnym" za kwotę 47.000,00zł. Począwszy od następnego miesiąca rozpoczął Pan spłatę niniejszego kredytu, który wg harmonogramu będzie Pan spłacał przez okres sześciu lat. Równocześnie - w związku z wycofaniem oszczędności z kasy mieszkaniowej przed upływem okresu systematycznego oszczędzania ( uprawnienia do rachunku oszczędnościowo - kredytowego przejął Pan po rodzicach w wyniku dokonanej cesji, jak rownież nabył Pan osobiście) - dokonał Pan zwrotu obu ulg odliczonych w związku z poniesionymi wydatkami na systematyczne oszczędzanie w kasie mieszkaniowej. W opisanym stanie faktycznym zadał Pan pytanie czy, w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma prawo do odliczenia z tytułu spłaty odsetek od kredytu na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wyrażona została opinia, że w roku 2004 oraz latach następnych przysługuje Panu ulga z tytułu spłaty odsetek od kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego na "rynku wtórnym", bowiem możliwość dokonywania odliczeń z tytułu spłaty odsetek od kredytu nie powinna być uzależniona od dokonania przez Pana zwrotu ulg z tytułu wycofania oszczędności z kasy mieszkaniowej przed upływem okresu systematycznego oszczędzania.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska podatnika, tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, co następuje: Zgodnie z art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2 - 4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanych z: 1) budową budynku mieszkalnego, albo 2) wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo 3) zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo 4) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego. Z brzmienia powołanego przepisu art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że wyliczenie w nim rodzaju inwestycji mających na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, na sfinansowanie których podatnik zaciągając kredyt (pożyczkę) nabywa prawo do skorzystania z odliczenia z tytułu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od takiego kredytu stanowi katalog zamknięty. Mając na względzie powołane przepisy oraz opisany stan faktyczny stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie skorzystanie z ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu (pożyczki) jest możliwe tylko na zasadach określonych w w/w ustawie, których Pan nie spełnia. Zatem stanowisko Pana, w przedstawionym stanie faktycznym, dopuszczające możliwość skorzystania z ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego przez Pana w celu na sfinansowania zakupu lokalu mieszkalnego na rynku wtórnym jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Postanowienie niniejsze na mocy art. 143 ustawy - Ordynacja podatkowa wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowaw Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej - 43-300Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5,00 zł, znakami opłaty skarbowej zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 09.09.2000r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity z 2004r. Dz. U. nr 253 poz. 2532 ze zm.).

Urząd Skarbowy w Sosnowcu