Stan faktyczny opisany w przedmiotowym wniosku:Podatnik w 2000 r. zakupił samochód osobowy, który użytkował do celów prowadzonej działalności gospoda... - Interpretacja - PDI-415/19/2005 PBB1/423-861/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.08.2005, sygn. PDI-415/19/2005 PBB1/423-861/05, Urząd Skarbowy w Czechowicach-Dziedzicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny opisany w przedmiotowym wniosku:Podatnik w 2000 r. zakupił samochód osobowy, który użytkował do celów prowadzonej działalności gospodarczej w okresie od września 2000 r. do sierpnia 2002 r., kiedy to wycofano samochód z ewidencji środków trwałych. Powodem wycofania samochodu z ewidencji środków trwałych był zakup nowego samochodu użytkowanego do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Wycofany samochód użytkowano do celów prywatnych aż do maja 2005 r. kiedy nastąpiła jego sprzedaż.

Pytanie Wnioskodawcy:Co w związku z powyższym - w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - stanowi przychód, a co stanowi koszty uzyskania przychodu?

Stanowisko Wnioskodawcy:Zdaniem Podatnika kwota uzyskana ze sprzedaży ww. samochodu winna być zaliczona - w podatkowej księdze przychodów i rozchodów - do przychodów, zaś do kosztów uzyskania przychodów należy zaliczyć różnicę pomiędzy wartością początkową a sumą dokonanych odpisów amortyzacyjnych.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy, sposób zastosowania prawa podatkowego: stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne; choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Stosownie do przepisów art. 14 ust. 2 pkt 1a ww. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątków będących środkami trwałymi (...) - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (...). Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat. W ww. przypadku - zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 1) ww. ustawy - dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych do działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b), a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości. Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60), niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. W przypadku zmiany przepisów interpretacja stanie się nieaktualna. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Czechowicach-Dziedzicach