P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PDDW/415-21/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.07.2005, sygn. PDDW/415-21/05, Urząd Skarbowy w Sopocie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku nr 8 poz. 60 ) - po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09.05.2005 roku ( uzupełnionego dnia 03 czerwca 2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie wydatków podlegających odliczeniu od podatku dochodowego w ramach ulgi na remont i modernizację:

  1. koszt zakupu i położenia podłóg
  2. koszt zakupu i położenia gładzi szpachlowej,
  3. koszt zakupu farby oraz malowania ścian i sufitów,
  4. koszt zakupu i położenia glazury oraz terakoty,
  5. koszt zakupu i instalacji urządzeń sanitarnych,
  6. koszt zabudowy stolarki kuchni oraz wnęk w pomieszczeniach (zabudowa na stałe przytwierdzona do ścian i podłogi),
  7. koszt zakupu i instalacji drzwi wewnętrznych wraz z ościeżnicami,
  8. koszt zakupu i instalacji schodów,
  9. koszt zakupu i instalacji wewnętrznych rolet tekstylnych,
  10. koszt zakupu i instalacji zewnętrznych rolet zabezpieczających,
  11. koszt zakupu i instalacji elektrycznego systemu alarmowego,
  12. koszt zakupu i instalacji dodatkowych zamków w drzwiach?..."

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

Podatnik w dniu 09.05.2005 roku wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sopocie z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym.

W ciągu następnych miesięcy podatnik odbiera od firmy developerskiej lokal mieszkalny w stanie developerskim wymagającym wymienionych wyżej inwestycji.

Zdaniem podatnika poniesione wydatki na wykończenie lokalu mieszkalnego objętego na podstawie umowy przedwstępnej można odliczyć od podatku w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego.

Do opisanego stanu faktycznego, mają zastosowanie normy prawne zawarte w art. 27a ust 1 pkt.1, ust.7 pkt.1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późniejszymi zmianami ) Zgodnie z art. 27a ust.1 pkt.1 powołanej ustawy podatek dochodowy od osób fizycznych, podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, obliczony zgodnie z art. 27 ustawy i obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku/ lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów o ile zostaną spełnione łącznie warunki ustawowe dla tych przedmiotowych wydatków:

  1. mieszczą się w wykazie robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku/lokalu mieszkalnego, wymienionych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996r., opublikowanym w Dzienniku Ustaw Nr 156 poz. 788,
  2. zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodem odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz mieszkaniowy, dowodem tej wpłaty,
  3. nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
  4. dotyczą budynków mieszkalnych/lokali mieszkalnych znajdujących się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Ustawodawca nie uzależnił prawa do tej ulgi od innych warunków niż wyżej wymienione, co oznacza, że poniesione przez podatnika wydatki mogą być odliczone w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej, o ile spełnione zostały łącznie te warunki.

Rodzaje wydatków mieszczących się w zakresie ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zawiera Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 roku w sprawie określenia wydatków na remont i modernizację budynku/lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy ( Dz. U. Nr 156, poz. 788 ).

Załącznik Nr 2 wskazanego rozporządzenia w wykazie robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego wymienia:

Remont, modernizację lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym:

  1. ścianek działowych, sufitów, tynków i okładzin wewnętrznych,
  2. podłóg i posadzek,
  3. okien, świetlików i drzwi,
  4. powłok malarskich i tapet,
  5. elementów kowalsko-ślusarskich,
  6. izolacji przeciwwodnych przeciwwilgociowych, dźwiękochłonnych i cieplnych,
  7. pozostałych elementów (np. pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków, grzejników ).

Remont, modernizację, wymianę lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących:

  1. instalacji sanitarnych,
  2. instalacji elektrycznych,
  3. instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych,
  4. instalacji alarmowych ( domofony ),
  5. instalacji urządzeń grzewczych,
  6. przewodów wentylacyjnych, sanitarnych i dymowych.

W ocenie tutejszego organu podatkowego koszt zakupu: podłóg, gładzi szpachlowej, farby, glazury terakoty, urządzeń sanitarnych, drzwi, schodów, zewnętrznych rolet zabezpieczających, systemu alarmowego, dodatkowych zamków w drzwiach, zabudowy stałej wnęk, zabudowy zlewozmywaka, instalacja rolet wewnętrznych może być zakwalifikowany do wydatków poniesionych na remont i modernizację lokalu mieszkalnego.

Wydatki te mieszczą się w załączniku nr 2 do obowiązującego rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Wydatki dot. zabudowy stolarskiej kuchni nie stanowi wydatku korzystającego z ulgi na remont i modernizację lokalu mieszalnego bowiem nie zostały ujęte w wymienionych przepisach.

Urząd Skarbowy w Sopocie