POSTANOWIENIE - Interpretacja - NPD-415/06/NO-16/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.07.2005, sygn. NPD-415/06/NO-16/05, Urząd Skarbowy we Włodawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3, § 4, art. 14 b § 1 , § 2 i art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 8 poz.60 /, Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie postanawia

uznać stanowisko zawarte we wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 18.05.2005 r. za prawidłowe

UZASADNIENIE

W związku z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 18.05.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w powyższej sprawie i informuje.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku

W 2003 r. podatnik zakończył budowę budynku mieszkalnego, korzystał z odliczenia w podatku z tytułu ulgi mieszkaniowej.

W 2005 r. podatnik planuje wolne pomieszczenia ( pokoje) w budynku mieszkalnym wynająć na podstawie umowy najmu jako osoba fizyczna, być może dla podmiotu gospodarczego na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Pytania wnoszącego podanie:

Czy wynajęcie wolnych pomieszczeń w budynku mieszkalnym w 2005 r. nie spowoduje utraty prawa do ulgi mieszkaniowej?

Stanowisko wnoszącego zapytanie

Zdaniem wnoszącego zapytanie, najem wolnych pomieszczeń w budynku mieszkalnym nie stanowi zmiany przeznaczenia budynku, ponieważ pomimo najmu spełnia swoją funkcję gdyż zajmuje znaczną część na własne cele mieszkaniowe, a tylko czasowo wolne pomieszczenia przeznaczam na wynajem.

Stanowisko organu podatkowego

Stan faktyczny opisany przez podatnika wskazuje, iż budowa budynku mieszkalnego, a co za tym idzie ulga mieszkaniowa z tytułu budowy budynku mieszkaniowego została zakończona w roku 2003. Najem pomieszczeń w budynku mieszkalnym nie będzie związany z działalnością gospodarczą i nie spowoduje zmiany przeznaczenia budynku mieszkalnego na użytkowy. Wyłączenie niektórych pomieszczeń na cel inny niż mieszkaniowy będzie miało charakter czasowy.Stosownie do postanowień art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) przepis art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r. Z kolei przepis art. 27a ust. 13 ustawy stanowi, że jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:

1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,3. po roku w którym dokonano odliczeń otrzymał zwrot odliczonych wydatków z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

Ustawodawca jasno określił sytuacje, w których podatnik obowiązany jest do zwrotu wykorzystanej ulgi budowlano-mieszkaniowej a jak wskazuje treść przytoczonego przepisu - podatnik traci to prawo w przypadku gdy w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy. W tym przypadku zmiana przeznaczenia nie nastąpi co zaznaczył Pan w swoim wniosku. Wobec powyższego nie nastąpi w tym przypadku utrata do ulgi budowlanej, a co za tym idzie konieczność doliczenia uprzednio odliczonych kwot w ramach ulgi budowlanej.

Powyższa interpretacja podatkowa dotyczy roku 2005 i dotyczy przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie wydania powyższego postanowienia.

POUCZENIE

Interpretacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta.

Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Powyższa interpretacja, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji. Na powyższe postanowienie przysługuje stronie zażalenie w terminie 7 dni od daty otrzymania pisma, zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie ( art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy we Włodawie