P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - UBPII/415-23/P/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.09.2005, sygn. UBPII/415-23/P/05, Urząd Skarbowy w Bytowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późniejszymi zmianami), po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez podatnika, z dnia 15.07.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek oraz prowizji z tytułu niekonsumenckiej pożyczki hipotecznej,

stwierdzam,

że stanowisko przedstawione we wniosku, w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i handlu wyrobami stolarskimi. Na rachunku bankowym związanym z działalnością gospodarczą od kilku lat posiadała kredyt obrotowy. Odsetki od tego kredytu i prowizje związane z jego udzieleniem zaliczane były do kosztów uzyskania przychodów. Ze względu na brak obrotów na rachunku, w miesiącu wrześniu 2004 roku, Bank Spółdzielczy odmówił przedłużenia umowy kredytowej i odnowienia kredytu na poprzednich zasadach, proponując w zamian imienną pożyczkę hipoteczną. Ze środków tej pożyczki został spłacony kredyt obrotowy, część kredytu na działalność oraz odsetki od tych kredytów.

W związku z powyższym, podatniczka zwraca się z zapytaniem, czy w przedstawionym stanie faktycznym, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, odsetki oraz pozostałe koszty (prowizję) od imiennej pożyczki hipotecznej.

Stosownie do treści art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r., Nr 14 poz. 176 z późn.zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Jednakże, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatniczka musi wykazać jego bezpośredni związek z prowadzoną działalnością oraz to, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w miesiącu wrześniu 2004 roku Podatniczka jako osoba fizyczna zaciągnęła pożyczkę hipoteczną z zastosowaniem przez Bank szczególnych rygorów jej zabezpieczenia. Ze środków tej pożyczki spłacony został kredyt obrotowy, część kredytu na działalność oraz odsetki od tych kredytów. Możliwość zaliczenia wydatku do podatkowej kategorii kosztów uzyskania przychodów istnieje wówczas, gdy spełnione są łącznie następujące przesłanki , tj. wydatek :

  1. pozostaje w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i jest poniesiony w celu osiągnięcia przychodu,
  2. nie znajduje się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy,
  3. został właściwie udokumentowany.

W myśl art.23 ust.1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków na spłatę pożyczek (kredytów) , z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek.

Brzmienie powołanego przepisu nie uzależnia możliwości zaliczenia do kosztów odsetek od pożyczek (kredytów) od klasyfikacji, czy też nazewnictwa stosowanego przez instytucje finansowe, pod warunkiem, że odsetki są zapłacone, a pożyczka (kredyt) została przeznaczona na potrzeby działalności gospodarczej. Decydujące znaczenie dla kwestii zaliczenia zapłaconych odsetek od pożyczki (kredytu) do kosztów uzyskania przychodów ma jak wspomniano wcześniej, związek z uzyskanym przychodem. Oznacza to, że jeśli w sytuacji przedstawionej przez Panią, uzyskany kredyt przeznaczony został na prowadzenie działalności gospodarczej, to uznać należy, że również odsetki od spłaconego kredytu mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i osiąganym przychodem i tym samym mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Należy jednak zaznaczyć, że to na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia ,że dany wydatek, ponad wszelką możliwość, może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. To na nim też spoczywa obowiązek prawidłowego udokumentowania faktu przeznaczenia zaciągniętej pożyczki (kredytu) na cele związane z prowadzoną działalnością . Dowodami dokumentującymi powyższe, mogą być na przykład przelewy bankowe świadczące o płatnościach istniejących zobowiązań, które dotyczą tej działalności gospodarczej.

Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że skoro zaciągnięta pożyczka hipoteczna została przeznaczona na działalność gospodarczą, to w konsekwencji spłata odsetek od tej pożyczki może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu.

Urząd Skarbowy w Bytowie