P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - IUSIPD3/415/41/2005

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.07.2005, sygn. IUSIPD3/415/41/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach stwierdza, że stanowisko Pani ............. - przedstawione we wniosku z dnia 29.04.2005 r., który wpłynął w dniu 29.04.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 29.04.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W wyżej wymienionym wniosku przedstawiła Pani następujący stan faktyczny:Dnia 22.07.2004 r. zmarł Pani mąż. Natomiast Pani przygotowując się do rozliczenia dochodów uzyskanych w 2004 r. znalazła wśród dokumentów męża wypełnione zeznanie PIT-38, które złożyła Pani w urzędzie skarbowym. Dochody wykazane w tym zeznaniu dotyczyły wypłaconej w kwietniu 2004 r. mężowi, proporcjonalnie do posiadanych udziałów, kwoty pozostałej z reszty podzielonego majątku po likwidacji spółki z o.o., w której mąż był udziałowcem. Nie chcąc mieć zaległości finansowych postanowiła Pani zapłacić za męża należny podatek w kasie urzędu, jednakże wpłata nie mogła być dokonana na osobę zmarłą i wobec tego nie została przyjęta.

Ponadto wyraziła Pani stanowisko, iż " wydaje mi się, że tej kwoty podatku za męża nie powinnam płacić".

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz.176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

W myśl art. 24 ust. 5 pkt 3 dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Natomiast art. 30a ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy o podatku dochodowym stanowi iż, od dochodów (przychodów) uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy z zastrzeżeniem art. 52a.

Stosownie do art. 30a ust. 6 i 7 cyt. ustawy, w przypadku uzyskania przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, zryczałtowany podatek pobiera się bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania.

Na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej są obowiązani jako płatnicy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości niepieniężnych oraz w myśl art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, płatnicy przekazują kwoty pobranego zryczałtowanego podatku dochodowego, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika w przypadku gdy płatnik nie jest osobą fizyczną, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru (PIT-8A).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że środki pieniężne wypłacone w kwietniu 2004r. mężowi Pani, stanowiły kwotę pozostałą z likwidacji majątku spółki z o.o. (osoby prawnej).

W świetle omawianych przepisów płatnik, w tym wypadku likwidator spółki był obowiązany od wypłaconych mężowi Pani należności, pozostałych z majątku likwidowanej spółki pobrać zryczałtowany podatek dochodowy zgodnie z wymienionymi powyżej przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy również podkreślić, iż przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach prawnych, podlegających opodatkowaniu w formie ryczałtu nie łączy się z innymi dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym.

W ocenie tutejszego organu podatkowego, mając na względzie opisany stan faktyczny i powołane przepisy, stanowisko Pani przedstawione we wniosku należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach