P O S TA N O W I E N I E - Interpretacja - PW-2/415-0059/I/KES2/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.12.2005, sygn. PW-2/415-0059/I/KES2/05, Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S TA N O W I E N I E

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity DZ.U. z 2005r. NR 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.10.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów z tytułu pracy najemnej na pokładzie statku u armatora mającego siedzibę na Wyspie Man -

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik w latach 2004 i 2005 był marynarzem zatrudnionym na kontraktach zagranicznych u armatora mającego siedzibę na Wyspie Man. W powyższym okresie podatnik nie osiągnął dochodów na terenie Polski. Za 2004r. podatnik złożył zeznanie podatkowe PIT-36, w którym wykazał dochody osiągnięte za granicą jako podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych i zapłacił od nich podatek dochodowy. Dochody osiągnięte z kontraktu za rok 2005 rozliczył w deklaracji PIT-53. Podatnik nie otrzymał od armatora zaświadczenia potwierdzającego zapłacenie podatku za granicą od dochodów osiągniętych z tytułu wykonywanej pracy. Ponadto, powołując się na umowę zawartą pomiędzy Polską a Królestwem Wielkiej Brytanii o unikaniu podwójnego opodatkowania Podatnik wyraża swoje wątpliwości czy w Jego sytuacji nie zachodzi przypadek dublowania się podatków.

Podatnik pyta czy w opisanej sytuacji jest zobowiązany do dostarczenia zaświadczenia o wysokości zapłaconego podatku przez armatora mającego siedzibę na Wyspie Man czy też uzyskanie takiego zaświadczenia leży w gestii organów podatkowych obu państw.

Zdaniem podatnika nie ma on obowiązku dostarczenia zaświadczenia o płaceniu podatków od dochodów osiągniętych od armatora mającego siedzibę na Wyspie Man lecz leży to w gestii Urzędów Skarbowych obu państw.

Stosownie do treści art.3 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity DZ.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn.zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl postanowień art.4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powołany przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej 16 grudnia 1976r. w Londynie podpisał umowę z Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych (DZ.U. z 1978r. NR 7, poz.20). Zgodnie z art.3 ust.1 lit. a tej umowy określenie " Zjednoczone Królestwo" oznacza Wielką Brytanię i Północną Irlandię i obejmuje każdy rejon znajdujący się poza zakresem morza terytorialnego Zjednoczonego Królestwa, który zgodnie z prawem międzynarodowym jest rejonem, w którym prawa Zjednoczonego Królestwa odnoszące się do dna morskiego i podglebia oraz ich zasobów naturalnych mogą być wykonywane.

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej składa się z 4 części: Anglii, Szkocji, Walii, Irlandii Pn. Zaś odrębny status mają Wyspy Normandzkie i Wyspa Man będące dependencjami (terytoriami zależnymi) Korony brytyjskiej. Dependencje nie stanowią części Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W gestii władz brytyjskich są jedynie sprawy zagraniczne i obrony natomiast sprawy administracji, sądownictwa, gospodarki i finansów - są w kompetencji lokalnych organów władzy. Stąd Wyspa Man jako wyodrębnione terytorium posiada odrębne prawo podatkowe. Poza tym jako terytorium znajduje się na liście krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w systemach podatkowych - rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 maja 2005r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych DZ.U. nr 94, poz.790 - poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2000r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową (uchylone z dniem 14.06.2005r.).

Mając powyższe na uwadze umowa w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu podpisana ze Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii nie będzie miała zastosowania do dochodów osiągniętych z tytułu pracy najemnej na pokładzie statku armatora z siedzibą na Wyspie Man. Ponadto Polska nie zawarła z Wyspą Man odrębnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W latach ubiegłych dochody tego rodzaju na podstawie art.21 ust.1 pkt.66 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne były od podatku dochodowego od osób fizycznych: dochody osób fizycznych, o których mowa w art.3 ust.1, uzyskane z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów położonych w państwie, z którym Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów, jeżeli zostały one opodatkowane w tym państwie podatkiem tego samego rodzaju.

Jednak w wyniku zmian wprowadzonych do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z dniem 01 stycznia 2004r. z katalogu zwolnień przedmiotowych zawartych w art.21 wykreślono część dotychczasowych zwolnień od podatku a w tym między innymi dotyczące dochodów osób fizycznych określonych w art.3, ze źródeł przychodów położonych w państwie, z którym Rzeczypospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zatem w stanie prawnym obowiązującym w latach 2004 i 2005 tego rodzaju dochody podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych i w tym przypadku ma zastosowanie zasada opodatkowania dochodów zagranicznych określona w art. 27 ust.9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z treścią art.27 ust.9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli podatnik, o którym mowa w art.3 ust.1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium RP lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium RP, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust.8, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium RP. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

W myśl art.27 ust.9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: w przypadku podatnika, o którym mowa w art.3 ust.1, uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium RP lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium RP, zasadę określoną w ust.9 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z powyższym metodę unikania podwójnego opodatkowania określaną jako metoda proporcjonalnego zaliczenia stosuje się w przypadku, gdy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody wyłączenia z progresją. Zasada ta dotyczy również sytuacji, gdy z danym państwem Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - jak to ma miejsce w niniejszym przypadku. Zatem dochody osiągnięte z pracy najemnej na statku należącym do armatora mającego siedzibę na Wyspie Man podlegają w Polsce opodatkowaniu przy czym do obliczenia podatku należnego za dany rok będzie w tym przypadku miała zastosowanie tzw. metoda proporcjonalnego zaliczenia (odliczenia podatku zapłaconego za granicą).

Zgodnie z treścią art.9 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity DZ.U. z 2000r. NR 14, poz.176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21,52,52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art.21 ust.1 pkt.20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest część dochodów osób, o których mowa w art.3 ust.1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej - w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca; zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet, z zastrzeżeniem ust.15.

Zgodnie z art.11 ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez NBP, z zastrzeżeniem ust.4.

Nadmienia się, że przychody podlegają pomniejszeniu o koszty uzyskania przychodu określone w art.22 ust.2 pkt.1 w/wym. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. 102,25zł miesięcznie.

Zgodnie z treścią art.44 ust.7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy, o których mowa w art.3 ust.1, czasowo przebywający za granicą, którzy osiągają dochody ze źródeł przychodów położonych poza terytorium RP, są obowiązani wpłacić zaliczkę na podatek w wysokości 19 proc. tych dochodów, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym wrócili do kraju.

Następnie po upływie roku podatkowego, w myśl art.45 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust.7 i 8.

Podstawą wymiany informacji podatkowych z organami podatkowymi innych państw są zawierane przez Polskę dwustronne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, a w szczególności artykuł określający zakres i zasady współpracy organów w zakresie wymiany informacji podatkowych.

Polska nie zawarła stosownej umowy z Wyspą Man, która jest wymieniona na liście rajów podatkowych określonej w rozporządzeniu Ministra Finansów.

W związku z powyższym nie jest możliwe zwrócenie się do organów podatkowych Wyspy Man z wnioskiem o udostępnienie informacji czy od wynagrodzenia, które otrzymał podatnik został pobrany podatek i w jakiej wysokości.

Mając na uwadze powyżej przywołane przepisy prawne oraz stan faktyczny - postanowiono jak na wstępie.

Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni