POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1439/DF/410/444/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.11.2005, sygn. 1439/DF/410/444/2005, Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer po rozpoznaniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego z dnia 10.10..2005 r. (wpływ do tut. Urzędu dnia 10.10.2005r..) - uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 10.10.2005r. wystąpiła Pani o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:W dniu 20 listopada 1998r. zawarła Pani umowę przyrzeczenia z Przedsiębiorstwem D................. - sp. z o.o. w Warszawie , z której w/w przedsiębiorstwo w terminie do dnia 31 grudnia 1998r. zobowiązuję się do wybudowania i oddania do użytku mieszkania przy ul. O....... w Warszawie. Całą należność za wybudowanie lokalu mieszkalnego przekazała Pani do dnia 17 grudnia 1998r.

Przedsiębiorstwo z zawartej umowy wywiązało się i przekazało do użytku mieszkanie dnia 22.12.1998r. . Pod wskazanym adresem zamieszkała Pani przed 31 grudnia 1998r. Akt notarialny został zawarty dopiero 29 czerwca 1999 r. mieszkanie to sprzedała Pani 28 grudnia 2004r

W dniu 28.12.2004r. złożyła Pani oświadczenie , że pieniądze ze sprzedaży mieszkania wyda w ciągu 2 lat na cele mieszkalne.

Zapytanie dotyczy następujących kwestii:
1. Czy okres 5 lat liczy się od chwili nabycia mieszkania od przedsiębiorstwa lub od daty zawarcia w dniu 29 czerwca 1999r. aktu notarialnego , aby skorzystać z możliwości zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym?
2. Czy istnieje możliwość skrócenia okresu 5lat o 3 dni których mi zabrakło aby skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania?
3. Czy w przypadku zakupu leśnej działki z wydaną decyzją o warunkach zabudowy postąpię zgodnie za złożonym oświadczeniem i przepisami prawa?

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego zauważa:Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst - Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004r. źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2,:

    Zgodnie z art. 28 ust. 1 cytowanej ustawy przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Ponadto zgodnie z ust. 2 tego przepisu podatek od przychodu, o którym mowa w ust. 1, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika.

    W świetle art. 28 ust. 1 powołanej ustawy, w/w zasada nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) w/w ustawy.

    Wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

    1. na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczęta budową budynku mieszkalnego,

    2. na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizacje własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

    Ponadto na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e wolne od podatku są przychody wydatkowane na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów

    A zatem:

    Odnośnie pytania 1

    Zgodnie z powołanym art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest sprzedaż nieruchomości, jeżeli jej zbycie nastąpiło przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika iż zgodnie z aktem notarialnym z 1999r. nastąpiło przeniesienie własności opisanego lokalu. W świetle obowiązujących przepisów, fakt uregulowania w całości należności za lokal oraz jego wydanie nie może być traktowany jako nabycie lokalu. W związku z tym, iż nabycie przez Panią lokalu mieszkalnego nastąpiło z chwilą sporządzenia aktu notarialnego przenoszącego własność opisanej nieruchomości, a nie z chwilą zapłacenia ceny sprzedaży należy stwierdzić, że sprzedaż nastąpiła przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i stanowi źródło przychodów w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Odnośnie pytania 2.

    Pięcioletni termin określony w 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jest terminem prawa materialnego. Oznacza to, że skracanie , przedłużanie , przywrócenie tego terminu nie jest dopuszczalne. Przywróceniu podlegają jedynie terminy do podjęcia czynności procesowych.Podkreślić też należy, że wszelkie przepisy przewidujące ulgi i zwolnienia podatkowe stanowią wyjątek od zasady powszechności i równości opodatkowania. Ich wykładnia rozszerzająca nie jest więc możliwa.

    Odnośnie pytania 3

    W myśl art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.) ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.Stosownie do przepisu art. 4 ust. 2 w/w ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu, przy czym:
    1) lokalizację inwestycji celu publicznego ustala się w drodze decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego,
    2) sposób zagospodarowania terenu i warunki zabudowy dla innych inwestycji ustala się w drodze decyzji o warunkach zabudowy.
    W związku z powyższym, jeśli w momencie zakupu przedmiotowej działki podatnik będzie dysponował pozytywną decyzją o warunkach zabudowy budynkiem mieszkalnym to spełni wymogi określone w art. 8 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

    Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer