Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja pod... - Interpretacja - I-415-29/03/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.12.2004, sygn. I-415-29/03/04, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 30.11.2004 r., uzupełnione w dniu 10.12.2004 r. - udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zapytanie dotyczy opodatkowania zapomogi pieniężnej "świątecznej" wypłaconej przez zakładową organizację związkową, na podstawie wniosku członka związku, jeżeli jej wypłata finansowana jest ze składek członkowskich.

Biorąc pod uwagę zgłoszone wątpliwości, w oparciu o przedstawiony stan faktyczny, należy stwierdzić, że:

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - "opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku".

Przepisy rozdziału 2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 10-20) wymieniają rodzaje źródeł przychodów, formułują ogólną definicję przychodu, a ponadto określają szczegółowo poszczególne źródła przychodów.

Z przepisów tych wynika, że jednym ze źródeł przychodów są inne źródła oraz, że przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Przedmiotem zapytania jest opodatkowanie wypłaconej członkowi związku zapomogi pieniężnej na Święta Bożego Narodzenia, sfinansowanej pieniędzmi pochodzącymi ze składek członkowskich.

Zapomoga ta zostanie wypłacona na podstawie wniosku członka związku, a jej wysokość będzie uzależniona od jego sytuacji materialnej (dochód brutto na osobę).

W Państwa ocenie wypłacone na rzecz członków związku zapomogi nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska uznać należy, że nie jest ono prawidłowe.

Biorąc pod uwagę przytoczone powyżej obowiązujące uregulowania prawne stwierdzić należy, że świadczenia wypłacone przez zakładową organizację związkową swym członkom, określone jako "zapomogi na święta Bożego Narodzenia", stanowią przychody tych osób z innych źródeł i w konsekwencji podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują zwolnienia od podatku wypłaconych zapomóg w przypadkach innych niż wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 26 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z literalnego brzmienia powyższego przepisu wynika jednoznacznie, że wolne od podatku dochodowego są zapomogi (bez względu na źródło ich finansowania), do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym 2280 zł, jeżeli ich wypłata nastąpiła wyłącznie w przypadku:

- indywidualnych zdarzeń losowych, przez które należy rozumieć wszelkie nagłe niespodziewane, nieprzewidywane, pojedyncze zdarzenie dotyczące życia danej osoby, niemożliwe do uniknięcia nawet przy zachowaniu należytej staranności, takie jak np. kradzież, zniszczenie domu spowodowane zalaniem wodą lub pożarem, nieszczęśliwe wypadki, wypadek samochodowy;

- klęsk żywiołowych, przez które należy rozumieć zdarzenia spowodowane niszczycielskimi działaniami sił przyrody takimi jak powodzie, huragany, ulewne deszcze, uderzenia piorunów, gradobicie;

- długotrwałej choroby lub śmierci.

Podkreślić należy, że dochody z tytułu zapomóg nie zostały objęte zaniechaniem poboru podatku.

Końcowo informuję, że zakładowa organizacja związkowa nie jest obowiązana do obliczania i poboru zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconych członkom związku zawodowego świadczeń, które zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza się do przychodów z "innych źródeł".

Natomiast wartość świadczeń wypłaconych członkowi związku zawodowego w danym roku podatkowym (zapomóg nie objętych zwolnieniem z opodatkowania), zakładowa organizacja związkowa winna wykazać w rocznej informacji o przychodach z innych źródeł według wzoru PIT-8C. Informację tę należy sporządzić odrębnie dla każdego podatnika (tj. członka związku zawodowego) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika (art. 42a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Kwoty otrzymanych świadczeń podatnik powinien uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym, łącznie z dochodami z pozostałych źródeł przychodów osiągniętymi w danym roku podatkowym.

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna