Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja p... - Interpretacja - I-415-24/03/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.11.2004, sygn. I-415-24/03/04, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 13 października 2004 r. - udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zapytanie dotyczy stosowania przepisów art. 10 ust. 1 pkt 7 i pkt 8 oraz art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Biorąc pod uwagę zgłoszone wątpliwości, w oparciu o przedstawiony stan faktyczny, należy stwierdzić, że:

Stosownie do art. 9 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Źródła przychodu zostały określone w art. 10 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uważa się za nie m. in.:

  1. odpłatne zbycie nieruchomości, praw majątkowych i innych rzeczy, wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-d) wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj.:

- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

- prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

2. odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 28 ust. 1-2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) tejże ustawy nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł i ustala się podatek w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu.

Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. W terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru (PIT-23).

Z powyższego obowiązku zwolnieni zostali podatnicy, którzy w tym samym terminie złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele i w terminie określonym w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli nie zostaną spełnione warunki, umożliwiające zastosowanie zwolnienia wynikającego z powołanego powyżej przepisu (podatnik w terminie dwóch lat od dnia dokonania sprzedaży nie wydatkuje przychodu uzyskanego z tej sprzedaży na cele enumeratywnie wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) - podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami naliczonymi w sposób określony w art. 28 ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast w przypadku uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia praw majątkowych innych niż wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - opodatkowaniu podlega dochód z tego źródła, łącznie z dochodami z pozostałych źródeł, osiągniętymi w danym roku podatkowym.

Przedmiotem zapytania jest:

  • opodatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu, dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, wraz ze znajdującą się na tym gruncie rozpoczętą budową budynku mieszkalnego (w stanie surowym).

W Pana ocenie przychód uzyskany z dokonanej transakcji sprzedaży:

- będzie w całości objęty zryczałtowanym podatkiem dochodowym, bądź

- wyłącznie wartość prawa użytkowania wieczystego działki gruntu będzie podlegała opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem, a wartość naniesień (budynku w stanie surowym zamkniętym) - "nie podlega podatkowi ponieważ, stanowi inne rzeczy gdzie możliwość wymierzenia podatku upływa po 6 miesiącach od ich nabycia".

Wyjaśnienie, czy ciąży na Panu obowiązek podatkowy, w przypadku gdy złożył Pan oświadczenie, że przychód uzyskany z dokonanej transakcji zostanie w całości wydatkowany na cele i w terminie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Pana nie ciąży na Panu obowiązek podatkowy, ponieważ przedmiotem sprzedaży była nieruchomość.

Wyjaśniając powyższe wątpliwości należy ustalić rodzaj źródła przychodu osiągniętego przez Pana z tytułu dokonanej transakcji sprzedaży.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w rozpatrywanej sprawie mamy do czynienia z przychodem, o którym mowa w:

- art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. c cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przychód uzyskany z dokonanej sprzedaży odpowiadający wartości prawa użytkowania wieczystego działki gruntu;

- art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przychód uzyskany z przedmiotowej sprzedaży odpowiadający wartości naniesień z tytułu wybudowania budynku mieszkalnego w stanie surowym, poczynionych przez Pana jako użytkownika wieczystego.

Przedstawiona powyżej klasyfikacja osiągniętego przez Pana przychodu z tytułu dokonanej transakcji sprzedaży pozwala na wyjaśnienie zgłoszonych przez Pana wątpliwości, i tak:

Osiągnięty przez Pana przychód nie podlega w całości opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 28 cytowanej ustawy o podatku dochodowym, tj. podatkiem ustalonym w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. W powyższy sposób należy opodatkować wyłącznie część osiągniętego przez Pana przychodu, tj. przychód odpowiadający wartości sprzedanego prawa wieczystego użytkowania gruntu.

Natomiast wartość prawa do naniesień budowlanych stanowi jedynie nakład na prawo użytkowania wieczystego, w związku z czym podstawę opodatkowania w tym przypadku stanowi dochód, który winien zostać uwzględniony, łącznie z dochodami z pozostałych źródeł przychodów w zeznaniu podatkowym za dany rok podatkowy.

Powoływane przez Pana twierdzenie, że wartość budynku nie podlega opodatkowaniu, ponieważ upłynął 6-miesięczny termin zakończenia budowy nie znajduje odzwierciedlenia w obowiązujących przepisach prawa podatkowego. Wskazany powyżej termin na znaczenie wyłącznie w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy, z czym nie mamy do czynienia w omawianej sprawie. Przedmiotem dokonanej przez Pana transakcji sprzedaży jest prawo majątkowe z tytułu nakładów na prawo użytkowania wieczystego.

Natomiast wyjaśniając wątpliwości, czy ciąży na Panu obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działki gruntu wraz z naniesieniami budowlanymi, jeżeli złożył Pan oświadczenie o zamiarze wydatkowania uzyskanego przychodu na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, że:

Zwolnieniem z opodatkowania może zostać objęta wyłącznie część przychodu uzyskanego z dokonanej transakcji sprzedaży, tj. kwota odpowiadająca wartości prawa użytkowania wieczystego działki gruntu. Warunkiem zastosowania zwolnienia jest wydatkowanie kwoty przychodu, o którym mowa powyżej w terminie dwóch lat od dnia dokonania sprzedaży na cele wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast kwota uzyskana ze sprzedaży odpowiadająca wartości poczynionych przez Pana nakładów budowlanych na działce gruntu będącej w użytkowaniu wieczystym nie będzie mogła zostać objęta omawianym zwolnieniem.

Przyczyną powyższego jest fakt, że nakłady na prawo użytkowania wieczystego działki gruntu nie stanowią nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten stanowi źródło przychodu określone w art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z tytułu odpłatnego zbycia praw majątkowych innych niż określone w pkt 8 lit. a)-c).

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna