W odpowiedzi na zapytanie z dnia 19.11.2004 r. (wpływ do US 19.11.2004 r.), na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (... - Interpretacja - POV/413-29/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.12.2004, sygn. POV/413-29/04, Urząd Skarbowy w Dębicy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 19.11.2004 r. (wpływ do US 19.11.2004 r.), na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy informuje o zakresie stosowania przepisów podatkowych w przedstawionym stanie faktycznym:

W świetle art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Stosownie do art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się między innymi wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego. Warunkiem odliczenia wydatków - zgodnie z art. 26 ust. 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organ orzekający do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową, albo rentę socjalną, albo orzeczenie o niepełnosprawności osoby , która nie ukończyła 16 roku życia wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Wydatki na cele rehabilitacyjne - zgodnie z art. 26 ust. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie były sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie. W oparciu o art. 26 ust. 7c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wysokość wydatków na ww. cele ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że pan Mariusz B. jest osobą niepełnosprawną zaliczoną do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności , co potwierdza przedłożone orzeczenie Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności z dnia 25.10.2003 r. Z treści orzeczenia wynika , że konieczność zaopatrzenia miedzy innymi w pomoce techniczne ułatwiające funkcjonowanie winno być zgodne z zaleceniami lekarza specjalisty.

Stosownie do powyższego należy stwierdzić, że poniesiony przez pana Mariusza B. wydatek na zakup komputera - będzie stanowić podstawę do odliczenia od dochodu w ramach wydatków na cele rehabilitacyjne, jeżeli urządzenie to - zgodnie z zapisem art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - stanowi urządzenie niezbędne w rehabilitacji, ułatwiające wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Zaznacza się również, że aby ustalić, czy dane urządzenie ułatwia wykonywani czynności życiowych, powinien decydować lekarz specjalista a nie organ podatkowy, przy czym urządzenie to powinno mieć cechy sprzętu o charakterze indywidualnym. Stwierdzenie wydane przez lekarza będzie stanowić podstawę do uznania zakupu komputera - za wydatek, o którym mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy. Skorzystanie z ulgi dotyczącej odliczenia wydatków rehabilitacyjnych następuje poprzez złożenie w terminie do 30.04.2004 r. następującego po roku, w którym poniesiono wydatek zeznania podatkowego, z którego wyniknie nadpłata podatku dochodowego.

Zatem w kwestii skorzystania z odliczeń od dochodu poniesionych wydatków na cele rehabilitacyjne należy kierować się treścią zawartą w niniejszej odpowiedzi na pana zapytanie ze szczególnym uwzględnieniem opinii lekarza o charakterze zakupionego sprzętu.

Urząd Skarbowy w Dębicy