Dotyczy: podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. - Interpretacja - PD1a/415-37/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.11.2004, sygn. PD1a/415-37/04, Urząd Skarbowy w Wadowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dotyczy: podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Odpowiadając na pismo z dnia 27.10.2004 r. (data wpływu 29.10.20047 r.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach stosownie do art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137 poz. 926 ze zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż decyzją wydaną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w związku z rozłożeniem na raty zapłaty podatku została określona opłata prolongacyjna. W przedmiotowym zapytaniu wnosi Pan o wyjaśnienie, czy w/w opłata prolongacyjna stanowi koszt uzyskania przychodu.

Instytucja opłaty prolongacyjnej uregulowana jest w art. 57 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U.Nr 137 poz. 926 ze zm.) oraz § 10-11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, dokonywania zaokrągleń oraz zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz. U. Nr 240 poz. 2063).
Z powyższych przepisów wynika, że wydanie decyzji m.in. o rozłożeniu na raty zapłaty zaległości podatkowej (ze względu na ważny interes podatnika i jego wniosek) skutkuje ustaleniem przez urząd skarbowy opłaty prolongacyjnej. Naliczana jest ona od każdej raty przypadającej do zapłaty a płatna jest na dzień, w którym, zgodnie z decyzją, powinna nastąpić zapłata poszczególnych rat zaległości podatkowej.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
W/w ustawa w art. 23 ust. 1 nie zawiera wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu zapłaty opłaty prolongacyjnej, a ponieważ stanowią one wydatki związane z prowadzoną działalnością mogą być w kontekście art. 22 ustawy uznane za koszt uzyskania przychodu.Zaznaczyć należy, iż opłata prolongacyjna będzie kosztem uzyskania przychodów pod warunkiem, że zostanie wpłacona wraz z należnością główną w terminie określonym przez urząd skarbowy przy rozłożeniu na raty płatności zaległości podatkowej.
W przypadku bowiem niedotrzymania terminu płatności raty, organ podatkowy stwierdza wygaśnięcie decyzji ratalnej w części dotyczącej tej raty. W takiej sytuacji niezapłaconą w terminie ratę podatnik musi uiścić wraz z odsetkami za zwłokę a nie z opłatą prolongacyjną. Z kolei odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 23 ust. 1 pkt. 18 ustawy. Przepisy te stanowią, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.)

Reasumując tut. organ stwierdza, iż niezależnie od sposobu ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wydatków stanowiących koszt uzyskania przychodów tj. w dacie ich poniesienia (metoda kasowa) lub odpowiednio do okresu, w którym zostały uzyskane dotyczące ich przychody (metoda memoriałowa), samo wydanie decyzji, z której wynika wysokość opłaty prolongacyjnej i terminy jej płatności, nie stanowi podstawy uznania tego wydatku za koszt uzyskania przychodu.Opłata stanie się kosztem w momencie jej faktycznej zapłaty i wówczas należy ją ująć w kolumnie 14 księgi - "Pozostałe wydatki".

W świetle powyższego Naczelnik tut. urzędu stwierdza, iż stanowisko Pana przedstawione w w/w piśmie jest słuszne pod względem prawnym.

Urząd Skarbowy w Wadowicach