W odpowiedzi na pismo z dnia 3.08.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej ... - Interpretacja - PO III 443/102/04, PO III 443/121/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.10.2004, sygn. PO III 443/102/04, PO III 443/121/04, Urząd Skarbowy w Dębicy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 3.08.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego, na podstawie art. 14a § 1 i 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje:

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że apteka otrzymuje przychód z Narodowego Funduszu Zdrowia z tytułu refundacji za zrealizowane leki na podstawie recept. Do przychodu w podatku dochodowym zalicza o trzymaną refundację z datą otrzymania przelewu na konto bankowe z NFZ. Natomiast dla celów VAT wykazuje to dofinansowanie zgodnie z datą realizacji recepty (a więc nie w momencie otrzymanej refundacji). Pytający zwrócił się z zapytaniem czy opisywany przez niego sposób opodatkowania jest prawidłowy.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót, którym jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Obrotem jest też, na podstawie tego przepisu, otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 19 ust. 21 ustawy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku sprzedaży towarów objętych refundacją obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 1 bądź ust. 4 ustawy, tj. w momencie wydania towaru lub wydania faktury. Od pozostałej części należności odpowiadającej kwocie refundacji, która dotyczy tej dostawy obowiązek ten powstanie z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika należną kwotą refundacji od tej dostawy, zgodnie z art. 19 ust. 21 ww. ustawy z dnia 11.03.2004 r.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Przychodem są więc kwoty należne z tytułu sprzedaży leków lub materiałów medycznych z wyjątkiem tej części, która jest refundowana. Oprócz utargów dziennych jest nim również kwota otrzymanej refundacji ceny leku lub materiału medycznego. Za dzień uzyskania przychodu w przypadku dopłat uznaje się dzień, w którym podatnik uzyskał refundację.

Biorąc powyższe pod uwagę stanowisko pytającego odnośnie powstania obowiązku podatkowego VAT w przypadku refundacji w momencie wydania towaru refundowanego jest niewłaściwe. W pozostałym zakresie tut. organ podziela zdanie podatnika zawarte w przedmiotowym piśmie.

Urząd Skarbowy w Dębicy