Na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z zapytaniem Pana zawartym w ... - Interpretacja - PP-443/27/2004

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.04.2004, sygn. PP-443/27/2004, Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z zapytaniem Pana zawartym w piśmie z 25.03.2004r. w sprawie ustalenia obowiązków podatkowych w przypadku zwrotu samochodu ciężarowego Toyota Land Cruiser 90 do leasingodawcy uprzejmie informuję:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła sa wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.Art. 23 nie wymienia wydatku nie uznanego za koszty z tytułu zwrotu samochodu leasingodawcy w trakcie obowiązywania umowy leasingu.

Zgodnie z art. 23 b ust. 1 ww. ustawy opłaty ustalone w umowie leasingu ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:
1) została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem. są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem sa podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości o początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Mając powyższe na uwadze ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa skutków podatkowych w stosunku do leasingobiorcy z tytułu rozwiązania umowy leasingowej.

Art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) określa, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

W myśl §10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) podatnikowi użytkującemu samochód ciężarowy posiadający homologację producenta lub importera na podstawie umowy leasingowej przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od czynszu (rat) leasingowych .
Z przedstawionego w piśmie z 25.03.2004r. stanu faktycznego wynika, że w okresie trwania umowy leasingowej przedmiotowy samochód stanowi własność leasingodawcy, który jednocześnie dokonuje odpisów amortyzacyjnych środka trwałego.Podatek VAT od płaconych rat leasingowych Pan odliczał, czyli raty te stanowiły koszt uzyskania przychodu, w związku z czym w myśl powołanych wyżej przepisów dokonanie zwrotu samochodu do leasingodawcy nie spowoduje u Pana (jako leasingobiorcy) obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, jak również obowiązku skorygowania (zmniejszenia) podatku naliczonego od płaconych wcześniej rat leasingowych.

Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim