W odpowiedzi na zapytanie z dnia 18.12.2003r., uzupełnione zgodnie z wezwaniem o własne stanowisko w sprawie w dniu 29.12.2003r., Naczelnik Drugiego ... - Interpretacja - III/415-3/ISZ/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.01.2004, sygn. III/415-3/ISZ/04, Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 18.12.2003r., uzupełnione zgodnie z wezwaniem o własne stanowisko w sprawie w dniu 29.12.2003r., Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia co następuje:

Przepis art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. z 2000r. Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, iż podatek dochodowy zmniejsza się jeśli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej.

Za tytuł prawny, na podstawie którego można dokonać odliczeń mieszkaniowych uważa się między innymi:
akt własności budynku lub lokalu mieszkalnego,
umowę najmu lub dzierżawy,
przydział lokalu (decyzja),
umowę podnajmu,
umowę użyczenia.

Zgodnie z art. 3 pkt 11 ustawy - Prawo budowlane (Dz. U. z 7 lipca 1994r. Nr 89 poz. 414) przez prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane należy rozumieć tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych.

Z dniem 1 stycznia 2002r. art. 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymał nowe brzmienie. W ramach dokonanych zmian z ustawy skreślono m.in. tzw. "dużą" ulgę budowlaną - czyli ulgę polegającą na odliczeniu od podatku wydatków poniesionych na - "budowę budynku mieszkalnego....." Od 1 stycznia 2002r., zgodnie z przepisami przejściowymi osoby, które rozpoczęły już inwestycję mieszkaniową i poniosły wydatki, mogą dokonywać dalszych odliczeń z tytułu wydatków na kontynuację rozpoczętej inwestycji. Natomiast podatnicy, którzy rozpoczęli inwestycję po tym terminie nie mogą już dokonywać odliczeń w ramach "dużej" ulgi budowlanej.

W uzupełnieniu zapytania powołuje się Pani na rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej z dnia 21 grudnia 1996r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz.U. Nr 156, poz. 788). Jednak wspomniane rozporządzenie dotyczy robót związanych z remontem budynku mieszkalnego już istniejącego a nie tworzonego. W zapytaniu informuje Pani, iż budynek nie jest zamieszkały i nie był jeszcze oddany do użytkowania. Powołując się na art. 3 pkt 8 Prawa budowlanego, przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego. Prawo budowlane definiuje też pojęcie budynku - przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach a także stanowi całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami (art. 3 pkt 1 i 2).

Reasumując powyższe stwierdzić należy, iż posiadany przez Panią tytuł prawny wynikający z prawa własności gruntu daje prawo do wykonywania robót budowlanych, nie daje natomiast prawa do skorzystania z odliczeń z tytułu ulgi remontowej. Prawo do skorzystania z tej ulgi nabędzie Pani po zakończeniu inwestycji i uzyskaniu, na podstawie odpowiednich przepisów prawa budowlanego (art. 54 ust. 1 i następne), pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalnego (w przypadku wykonywania remontu w eksploatowanym budynku).

Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze