W spółce cywilnej XX jest dwóch wspólników, z których każdy posiada po 50% udziałów. Wspólnicy w prowadzonej działalności korzystają z własnych pojaz... - Interpretacja - SD-K-415/25/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.05.2004, sygn. SD-K-415/25/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W spółce cywilnej XX jest dwóch wspólników, z których każdy posiada po 50% udziałów. Wspólnicy w prowadzonej działalności korzystają z własnych pojazdów samochodowych, nie będących własnością spółki. Zdaniem podatników kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu - do wysokości ustalonej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu, w sytuacji gdy używane przez spółkę samochody są własnością wspólników a nie spółki. Ponadto, zdaniem wspólników, spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej i dlatego wszelkie czynności prawne z nią związane przeprowadzają wspólnicy. W związku z powyższym wspólnicy spółki cywilnej stoją na stanowisku, że korzystanie z samochodów będących własnością wspólników nie powinno wiązać się z zawieraniem umowy ze spółką z uwagi, iż spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, że zgadza się ze stanowiskiem podatników w kwestii, że kosztem uzyskania przychodu spółki są, do wysokości określonej w ustawie o podatku dochodowym, wydatki na eksploatację, niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych, samochodu stanowiącego własność jednego ze wspólników, jednakże pod warunkiem, że użytkowany samochód jest samochodem osobowym a nie ciężarowym. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W myśl przepisu art. 23 ust. 1 pkt 46 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszt uzyskania przychodu poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. Z powyższego wynika zatem, że kosztem uzyskania przychodu są wydatki na eksploatację samochodu osobowego, niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych, jednakże do wysokości określonego limitu. Limit ten (tzw. "kilometrówkę") ustala się jako iloczyn liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu i stawki za jeden kilometr. W celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany, zgodnie z powołanym przepisem art. 23 ust. 1 pkt 46 w/w ustawy o podatku dochodowym, do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Naczelnik tutejszego organu podatkowego nie zgadza się natomiast ze stanowiskiem podatników, że w związku z faktem, iż spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej korzystanie z samochodów będących własnością wspólników nie powinno wiązać się z zawieraniem umowy ze spółką.Zgodnie z art. 860 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami) spółka cywilna powstaje na mocy umowy, w której wspólnicy zobowiązują się do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.

Spółka cywilna nie ma wprawdzie osobowości prawnej, jednak prowadząc działalność gospodarczą, jest jednostką organizacyjną będącą odrębnym podmiotem gospodarczym, może więc zawierać umowy także ze wspólnikami, ze skutkiem dla majątku wspólnego. W świetle powyższego oddanie przez wspólnika samochodu stanowiącego odrębną jego własność do działalności prowadzonej w ramach spółki cywilnej nie jest tożsame z zawarciem umowy z samym sobą. Stanowisko takie zostało również przedstawione przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku NSA z dnia 29 października 2003 roku sygn. Akt SA/Sz 2918/01. W związku z powyższym błędne jest twierdzenie podatników, że w związku z faktem, iż spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, korzystanie z samochodów będących własnością wspólników nie powinno wiązać się z zawieraniem umowy ze spółką. Spółka cywilna może bowiem zawierać umowy ze wspólnikami, a fakt udostępnienia spółce cywilnej samochodów, będących własnością wspólników, winien zostać udokumentowany stosowną umową.

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu