Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm... - Interpretacja - PP/443-7/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.03.2004, sygn. PP/443-7/04, Urząd Skarbowy w Bolesławcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2001 roku przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej nie będących nieruchomościami lub prawami, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy.

Sposób przeniesienia własności rzeczy (zbycia) oznaczonej co do tożsamości określa art. 155 § 1 Kodeksu cywilnego, w myśl którego umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo, że strony inaczej postanowiły. Umowa przedwstępna do nabycia nieruchomości nie jest umową zobowiązującą do przeniesienia własności, lecz do zawarcia umowy przyrzeczonej. Wymaganie formy notarialnej dla umowy przedwstępnej dotyczącej zawarcia umowy zobowiązującej do przeniesienia własności nieruchomości wynika z art. 390 § 2 w związku z art. 73 § 2 Kodeksu cywilnego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zawarł Pan umowę przedwstępną nie określając formy jej zawarcia. Skutkiem prawnym tej umowy jest zobowiązanie się do zawarcia umowy przyrzeczonej, natomiast umowa ta nie wywołuje skutków w postaci przeniesienia własności.

Dopiero zawarcie umowy przyrzeczonej, w wyniku której nastąpi przeniesienie własności wywoła skutki prawne w sferze prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego.

Urząd Skarbowy w Bolesławcu