Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 1... - Interpretacja - ZD/423-80/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.04.2004, sygn. ZD/423-80/04, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 926 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są wartości świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, za używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego oraz wartość otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów, posiłków oraz środków spożywczych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków i napojów bezalkoholowych.

Z treści § 112 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003r. Nr 169, poz. 1650) wynika, że pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych zapewnić oprócz wody, inne napoje. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników. Szczegółowe zasady zaopatrzenia w napoje pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych określają odrębne przepisy. Zacytowany przepis mówi o tym, że w przypadku zatrudnienia pracowników w warunkach nie zaliczanych do szczególnie uciążliwych pracodawca zobowiązany jest zapewnić jedynie wodę zdatną do picia lub inne napoje.

Z pisma spółki wynika, iż posiłki spożywane przez pracowników są w trakcie narad, szkoleń i innych spotkań służbowych. Nie są to warunki szczególnie uciążliwe, tym samym wartość posiłków nie jest zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Natomiast w kwestii otrzymania przez spółkę faktury VAT obejmującą globalną cenę zakupionych posiłków, bez wyszczególnienia konkretnych osób, to zgodnie z art. 12 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy, jeśli nie jest możliwe określenie kwoty jaka przypada na poszczególnego pracownika, to przychodu nie ustala się.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu