Działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w związku ze złożonym zapytan... - Interpretacja - USPDII/415-4/141/04/306

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 11.02.2004, sygn. USPDII/415-4/141/04/306, Urząd Skarbowy w Lubinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w związku ze złożonym zapytaniem w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. - podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym lub przepisów o wyższych szkołach zawodowych. Kwota, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 19% poniesionych wydatków, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. c), nie więcej jednak niż kwota 760,00 zł (art. 27a ust. 3 pkt 1 lit. c).

Zgodnie z art. 27a ust. 11 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prawo do odliczeń, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. c), przysługuje podatnikowi kształcącemu się w szkole wyższej - o ile nie ukończył 35 roku życia, oraz podatnikowi, na którego utrzymaniu pozostaje osoba kształcąca się, o ile osoba ta nie ukończyła 25 roku życia i nie uzyskuje dochodów, z wyjątkiem dochodów:
1) opodatkowanych zgodnie z art. 28 i 30;
2) zwolnionych od podatku dochodowego;
3) w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.

Natomiast zgodnie z ust. 12 ww. art. 27a wysokość odliczeń od podatku, określona zgodnie z ust. 3 pkt 1 lit. c), w przypadku ponoszenia wydatków na kształcenie dziecka własnego lub przysposobionego, przysługuje łącznie obojgu rodzicom. W ramach limitu przysługującego rodzicom wydatki poniesione na rzecz dzieci własnych i przysposobionych odlicza się od podatku jednego z rodziców lub od podatku obojga, w proporcji określonej przez nich w zeznaniach rocznych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że mąż Pani nie dokonał przysposobienia dzieci, a zatem prawo do odliczania wydatków poniesionych na opłacenie czesnego w związku z kształceniem Pani dzieci w szkole wyższej przysługuje jedynie Pani, o ile spełnione zostaną pozostałe warunki wymienione w powyższych przepisach.

Z kolei odnosząc się do wydatków poniesionych na opłacenie imiennych biletów miesięcznych dla dzieci Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. a) wspomnianej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na dojazd dzieci własnych i przysposobionych do szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, w tym z oddziałami integracyjnymi, szkół specjalnych, sportowych oraz mistrzostwa sportowego i szkół artystycznych, położonych poza miejscowością stałego lub czasowego zamieszkania.
Jak z powyższego wynika odliczenie w ramach ww. wydatków na zakup imiennych biletów miesięcznych dla dzieci nie obejmuje biletów opłacanych na dojazd do szkoły wyższej.
W związku z tym nie przysługuje Pani prawo do odliczania wydatków na zakup biletów wymienionych w zapytaniu.

Urząd Skarbowy w Lubinie