Działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo... - Interpretacja - PD 415/23/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.03.2004, sygn. PD 415/23/04, Pierwszy Urząd Skarbowy we Wrocławiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 5.03.2004 r.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu informuje: o statusie działki gruntowej, a więc czy ma ona charakter działki budowlanej czy też gruntu rolnego świadczy jej przeznaczenie określone w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego.
W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może Pan starać się o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (art. 40-44 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym Dz. U. z 1999 r. Nr 15 poz. 159 ze zm.).
Status jaki posiadała działka w planie zagospodarowania przestrzennego obowiązującym do końca 2003 r. jest bez znaczenia. Również przeznaczenie działki w przygotowanym studium zagospodarowania przestrzennego na cele budownictwa mieszkaniowego nie jest podstawą do uznania jej za budowlaną, gdyż zgodnie z art. 6 ust. 7 w/cyt. ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego sporządzone przez gminę, nie jest przepisem gminnym i nie stanowi podstawy do wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Aby zachować prawo do ulgi z tyt. oszczędzania w kasie mieszkaniowej to zgodnie z art. 6 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 134 poz. 1509) w powiązaniu z art. 27 a ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) oszczędności wycofane z kasy mieszkaniowej po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania należy wydatkować zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę.
Tak więc jeśli chce Pan przeznaczyć środki zgromadzone w Kasie Mieszkaniowej zgodnie z celami przewidzianymi w umowie zawartej z bankiem na zakup działki budowlanej to w przypadku jeśli jest ona położona na terenie gminy, której plan przestrzennego zagospodarowania stracił ważność musi wystąpić Pan do wójta, burmistrza bądź prezydenta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Jeżeli z wydanej decyzji będzie wynikało, że jest ona przeznaczona pod budowę budynku mieszkalnego to wydatek związany z jej zakupem może być rozliczony w ramach wydatkowania środków wycofanych z kasy mieszkaniowej.
Natomiast zakup działki siedliskowej nie uprawnia Pana do rozliczenia środków wycofanych z kasy mieszkaniowej, gdyż możliwość wybudowania na niej, zgodnie z decyzją określającą warunki zabudowy, budynku mieszkalnego wraz z zabudowaniami gospodarczymi nie pozbawia jej charakteru rolnego. Dopuszczalność usytuowania na terenach rolnych zabudowy "siedliskowo-zagrodowej" tj. budynku mieszkalnego wraz z zabudowaniami gospodarczymi nie jest równoznaczna z uznaniem, że są to tereny, których zasadniczym przeznaczeniem jest zabudowa budynkiem mieszkalnym.
Wydatki poniesione na wybudowanie budynku mieszkalnego lub zakup takiego budynku niezależnie od tego czy będzie on położony na działce budowlanej czy też rolnej (w zabudowie zagrodowo-siedliskowej ze środków wycofanych z kasy mieszkaniowej) powodują, iż przesłanki zawarte w w/cyt. art. 27 a ust. 13 u.o.p.d.o.f. zostały spełnione i tym samym nie utraci Pan podstawy do ulgi z tyt. oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Pierwszy Urząd Skarbowy we Wrocławiu