W związku z Pani zapytaniem prawnym zawartym w piśmie z dnia 10.02.2004r. (data złożenia w Urzędzie - 10.02.2004r.) w sprawie określenia wartości pocz... - Interpretacja - U.S.I.2.415/19/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.03.2004, sygn. U.S.I.2.415/19/04, Urząd Skarbowy w Skierniewicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z Pani zapytaniem prawnym zawartym w piśmie z dnia 10.02.2004r. (data złożenia w Urzędzie - 10.02.2004r.) w sprawie określenia wartości początkowej samochodu (...) z homologacją i amortyzowania tej wartości według zasad zawartych w przepisie art. 22k ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2 -18, uważa się w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia. Stosownie do przepisu ust. 3 w/w artykułu za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Jeżeli więc poniosła Pani wydatki z tytułu odsetek od kredytu, opłat i prowizji związanych z zakupem samochodu do dnia przekazania samochodu do używania, to zwiększają one jego wartość początkową, natomiast wydatki poniesione po tej dacie, z tytułów wymienionych wyżej mogą być zaliczane bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Sposób dokonywania odpisów amortyzacyjnych i ustalania wysokości stawek określają przepisy art. 22h - 22n wymienionej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pani pytanie dotyczy możliwości dokonywania odpisów według zasad określonych w art. 22k ust. 4 tej ustawy. Wymieniony przepis stanowi, że odpisów amortyzacyjnych można dokonywać od wartości początkowej fabrycznie nowych środków trwałych, zaliczonych do grup 3-6 Klasyfikacji, w pierwszym roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, w wysokości 30 % tej wartości. Powyższy przepis nie ma zastosowania do samochodów, gdyż zgodnie z Klasyfikacją Rodzajową Środków Trwałych, środki transportu są zaliczane do grupy 7 tej Klasyfikacji. Zatem nie może Pani na podstawie cytowanego wyżej przepisu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w grudniu 2003r. 30 % wartości początkowej samochodu zakupionego i przyjętego do użytkowania w ubiegłym roku.

Urząd Skarbowy w Skierniewicach