Zgodnie z przepisami art. 6. ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jednolity Dz. U. 2000r. Nr 14 poz. 17... - Interpretacja - ZD/415-3/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.02.2004, sygn. ZD/415-3/04, Urząd Skarbowy w Złotowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z przepisami art. 6. ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jednolity Dz. U. 2000r. Nr 14 poz. 176 z ze zm./, w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

Małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ( nieograniczony obowiązek podatkowy - dotyczący osób mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej), między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, w myśl art. 6 ust. 2 tej ustawy, zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Zasada wyrażona w art.6 ust. 2 ma zastosowanie również, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości nie powodującej obowiązku uiszczenia podatku - art.6 ust.3.

Art.6 ust.8 tej ustawy stanowi, że sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków (...) mają zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zasada określona w art.6 ust. 8 nie dotyczy, w myśl ust.9 tego artykułu, osób, o których mowa w art. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, niekorzystających jednocześnie z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c, albo w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Sposób opodatkowania, o którym mowa w art.6 ust. 2 ,w myśl ust.10 tego artykułu, nie ma zastosowania do podatników, którzy wniosek, wyrażony w zeznaniu podatkowym, określony w ust. 2 art.6 , złożą po terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1.

Na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do końca 2001 r. - zwanej dalej "ustawą podatkową" - odliczeniu od podatku podlegały poniesione w roku podatkowym wydatki na systematyczne gromadzenie oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Ustawą z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) została zlikwidowana tzw. duża ulga mieszkaniowa (w tym omawiane odliczenie), z zachowaniem tzw. praw nabytych. W przypadku omawianej ulgi prawa nabyte reguluje art. 4 ust. 1 i 3 powołanej powyżej nowelizacji.

W świetle przepisu art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnikom, którzy w latach 1997 - 2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a - f i pkt. 2 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie.
Przepis art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) stanowi, że podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Jedna z tych zasad stanowi, że limit odliczeń od podatku z tytułu ulgi mieszkaniowej dotyczy łącznie obojga małżonków, z wyjątkiem małżonków, w stosunku do których orzeczono separację - przepis art. 27a ust. 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r.

Przysługujący limit odliczeń od podatku wydatków poniesionych na systematyczne gromadzenie w kasie mieszkaniowej w okresie obowiązywania ustawy wynosi 30 % poniesionych wydatków, nie więcej jednak niż 11.340,- złotych ( 6% z kwoty 189.000,- zł ).

Na podstawie danych zawartych w systemie " Poltax" ustalono, że dnia 31.01.2004 roku podatniczka złożyła zeznanie podatkowe PIT - 37, w którym wykazała, że w 2003 roku przysługiwało odliczenie z tytułu poniesionych wydatków na systematyczne gromadzenie oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową wg zasad określonych w odrębnych przepisach, w kwocie 3.151,90 złotych . Z kwoty tej podatniczka odliczyła od podatku za rok 2003 kwotę 2.376,31 złotych, a do odliczenia w latach następnych, z tego powodu, że odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za rok 2003, pozostała kwota 775,59 złotych.

Zatem, zgodnie z obowiązującymi przepisami ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony w piśmie, podatniczka będzie mogła wspólnie rozliczyć się z małżonkiem za 2004 r., pod warunkiem, że zostaną spełnione warunki, o których mowa w powołanych wyżej przepisach art. art. 6 ust.2, 3 i 10 tej ustawy oraz w stosunku do małżonków nie będzie miał zastosowania przepis wynikający z treści art. 6 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i obydwoje małżonkowie mogą skorzystać z odliczeń od podatku - do ww. wysokości limitu, 30 % kwoty poniesionych wydatków w 2004 roku, ( również w latach następnych - do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy), na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym, wg zasad określonych w odrębnych przepisach, jak i z odliczeń od podatku w kwocie 775,59 złotych, które w 2003 roku nie znalazły pokrycia w obliczonym przez podatniczkę podatku.

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.

Urząd Skarbowy w Złotowie