Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach na podstawie art. 14a § 1 i 14b § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137,... - Interpretacja - OG/005/46/PP2/443/6/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.03.2004, sygn. OG/005/46/PP2/443/6/2004, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach na podstawie art. 14a § 1 i 14b § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie złożone przez Pana w dniu 03.03.2004 r. w sprawie możliwości odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących montaż instalacji gazowej w użytkowanym samochodzie osobowym informuje, iż zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dn. 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Ze złożonego w dniu 03.03.2004 r. zapytania wynika, iż w prowadzonej przez Pana jednoosobowej działalności gospodarczej użytkuje Pan samochód osobowy, dla którego prowadzona jest ewidencja przebiegu pojazdu. W sytuacji, gdy samochód nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych, możliwość zaliczenia wydatków związanych z jego eksploatacją, do kosztów uzyskania przychodów jest ograniczona tzw. "kilometrówką". Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.), za koszt uzyskania przychodów z tytułu używania nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego (...), wykorzystywanego dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, obowiązującej w przedsiębiorstwach państwowych. W celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest, zatem obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, według określonego wzoru.

Do kosztów nie mogą być, zatem zaliczone te udokumentowane wydatki, które nie mieszczą się w limicie wyznaczonym przez pomnożenie liczby faktycznie przejechanych kilometrów (wg ewidencji przebiegu pojazdu) oraz stawki za jeden kilometr właściwej dla danego rodzaju pojazdu.

Jednakże w Pana przypadku montaż instalacji gazowej w samochodzie osobowym nie wprowadzonym do ewidencji środków trwałych nie stanowi wydatków związanych z bieżącą eksploatacją tego samochodu, zatem wydatek ten nie może być brany pod uwagę przy ustalaniu kosztów ponoszonych na ten cel - są to wydatki dotyczące modernizacji w/w pojazdu (art. 22 g ust. 17 i art. 23 ust. 1, pkt 1, lit. c w/w ustawy). W sposób niewątpliwy, bowiem koszt montażu instalacji spowodował wzrost wartości użytkowej pojazdu. Spełniona została, zatem przesłanka ulepszenia środków trwałych. Powyższy wydatek winien być uwzględniony w wartości środków trwałych i w konsekwencji w wysokości odpisów amortyzacyjnych, nie może być natomiast zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym Pan jako podatnik podatku od towarów i usług nie może skorzystać z prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących montaż instalacji gazowej w użytkowanym samochodzie osobowym gdyż wydatek ten nie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT).

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach