Opodatkowanie stron umowy leasingowej od 1 października 2001 r. regulują przepisy art.23a - 23l ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym o... - Interpretacja - IUSIPD1/1/415/22/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.03.2004, sygn. IUSIPD1/1/415/22/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Opodatkowanie stron umowy leasingowej od 1 października 2001 r. regulują przepisy art.23a - 23l ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

Art. 23 b ust. 1 tej ustawy stanowi, iż "Opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

  1. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 % normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne (...), oraz
  2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych."

Natomiast postanowienia ust. 2 ww. art. 23 b stanowią, iż jeżeli finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie przepisów wymienionych w pkt 1, 2 i 3 - do umowy tej stosuje się zasady opodatkowania określone w art. 23 f - 23 h.

Biorąc pod uwagę informacje przedstawione w piśmie, a mianowicie iż :

  • umowa leasingu została zawarta dnia 27 listopada 2001 r., spełnia warunki umowy leasingu, o których mowa w art. 23b lub 23f ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • leasingowany samochód osobowy, o ładowności do 500 kg, objęty był ubezpieczeniem dobrowolnym AC

zagadnienia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z naprawą powypadkową tego samochodu, księgowania uzyskanego odszkodowania i możliwości odliczenia podatku od towarów i usług wynikającego z faktury dokumentującej naprawę, rozpatrzyć należy w oparciu o przepisy:

  • ustawy z dnia 21 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.),
  • rozporządzenia Min. Fin. z dnia 22.03.2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27, poz.268 ze zm.).

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Zgodnie z art. 23 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym, przepisu ust. 1 pkt 46 nie dotyczy samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu, o której mowa w art. 23a pkt 1.

Przepis zawarty ust. 1 pkt 46 stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:

"poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu"

Znaczenie w przedstawionej sprawie ma również zapis art. 23 ust. 1 pkt 48 ww. ustawy, który stanowi, że do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się : "strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym".

Zapisy powyższe należy rozumieć, że jeżeli przedmiotem leasingu jest samochód osobowy, to opłata leasingowa i pozostałe wydatki związane z używaniem samochodu nie podlegają rozliczeniu w ramach limitu wynikającego z przemnożenia wynikającej z ewidencji liczby kilometrów przebiegu pojazdu i stawki za 1 km przebiegu, wydatki te, dla celów podatkowych w całości stanowią koszt uzyskania przychodu.

Mając na względzie powołany wyżej przezpis art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatek poniesiony na remont powypadkowy leasingowanego samochodu, objętego ubezpieczeniem dobrowolnym, stanowi koszt uzyskania przychodu.

Natomiast, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym, otrzymane odszkodowanie za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, stanowi przychód z działalności gospodarczej.

Przychód ten podlega opodatkowaniu, gdyż jak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. e) tej ustawy, odszkodowanie za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą są wyłączone z katalogu dochodów zwolnionych od podatku.

Podatek od towarów i usług

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 2 i 3a ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika:

  • samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg, z wyjątkiem przypadków, gdy odprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu tych samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika,
  • paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych lub innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg,

Natomiast zgodnie z § 10 ust. 1, 2 i 3 rozp. Min. Fin.w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym :

  1. Usługobiorcom użytkującym samochody osobowe lub inne samochody o dopuszczalnej ładowności do 500 kg na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub umowy o podobnym charakterze nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz do zwrotu różnicy podatku o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) i innych odpłatności wynikających z zawartej umowy.
  2. Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do usługobiorców użytkujących samochody o dopuszczalnej ładowności do 500 kg, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub umowy o podobnym charakterze, zawartej przed dniem 20 stycznia 1997 r., jeżeli umowa ta została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym nie później niż do dnia 20 lutego 1997 r.
  3. Podatnikom nabywającym samochody inne niż osobowe, które nie posiadają homologacji producenta lub importera wymaganej dla tego rodzaju samochodów, nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz do zwrotu różnicy podatku, o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem tych samochodów.

A zatem, stosownie do ww. przepisów, w opisanej sytuacji,

nie przysługuje prawo do zwrotu różnicy oraz obniżenia podatku należnego, o kwotę podatku naliczonego:

  • od czynszu / raty/ i innych odpłatności wynikających z zawartej umowy,
  • paliw silnikowych benzynowych.

Natomiast obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego przysługuje od nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach