Na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w b... - Interpretacja - US.PB-2/415-4/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.03.2004, sygn. US.PB-2/415-4/04, Urząd Skarbowy w Pszczynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone m.in. na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Podstawowym warunkiem uprawniającym do korzystania z odliczeń od podatku z tytułu poniesionych wydatków na remont i modernizację jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lub modernizowanego budynku mieszkalnego.

Tytułem prawnym do lokalu lub budynku mieszkalnego jest m.in.:

  • akt własności,
  • umowa użyczenia,
  • umowa najmu (podnajmu) lub dzierżawy (poddzierżawy),
  • inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu lub budynku mieszkalnego.

Z umowy darowizny wynika, iż rodzice darowali córce i zięciowi nieruchomość obejmującą grunt oraz budynek mieszkalny, a obdarowani ustanowili na rzecz darczyńców dożywotnie, bezpłatne i niepodzielne prawo użytkowania przedmiotu darowizny.

Tytułem prawnym do zajmowanego przez zbywcę lokalu lub budynku jest między innymi dożywotnia służebność budynku mieszkalnego - co regulują przepisy art. 296-305 Kodeksu cywilnego.

Kodeks cywilny w art. 296 stanowi, iż nieruchomość można obciążyć na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej (służebność osobista).

Zakres służebności osobistej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według osobistych potrzeb uprawnionego z uwzględnieniem zasad współżycia społecznego i zwyczajów miejscowych (art. 298 Kodeksu cywilnego).

Wobec powyższego, ustanowienie na Pani rzecz dożywotniego prawa użytkowania całego prawa własności działki oraz budynku mieszkalnego, skutkuje nabyciem tytułu prawnego do budynku mieszkalnego, a tym samym przysługuje prawo do korzystania z odliczeń od podatku z tytułu ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego.

Za wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego, uważa się wydatki wymienione w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz.U. Nr 156, poz. 788 z 1996 r.), poniesione m.in. zakup materiałów budowlanych i usług bezpośrednio związanych z ww. inwestycją.

W świetle przytoczonego powyżej stanu prawnego poniesiony przez Panią wydatek na remont dachu na darowanym córce i zięciowi budynku mieszkalnym, podlega odliczeniu od podatku w ramach remontu i modernizacji budynku.

Limit odliczeń w okresie trzyletnim 2003-2005 wynosi 5.670,00 zł (co odpowiada wydatkowi w wysokości 29.842,10 zł).

Z ulgi powyższej można skorzystać, jeżeli kwota wydatków poniesionych przez podatnika od początku okresu trzyletniego wyniesie co najmniej 567,00 zł.

Zgodnie z art. 27a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. wydatki na powyższe cele ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienie od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej.

Urząd Skarbowy w Pszczynie