Zasady opodatkowania przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych uregulowane zostały w ustawie z dnia 20 listopada ... - Interpretacja - I/2PD/415/2/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.02.2004, sygn. I/2PD/415/2/04, Izba Skarbowa w Katowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zasady opodatkowania przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych uregulowane zostały w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

W myśl postanowień art. 6 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką"

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 ww. ustawy, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

  1. w roku poprzedzającym rok podatkowy:
    1. uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nie przekraczającej 250.000 euro, lub
    2. uzyskali przychody wyłącznie z działa
    1. uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nie przekraczającej 250.000 euro, lub
    2. uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 250.000 euro,
  2. rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie, a także w formie spółki, to - stosownie do postanowień art. 6 ust. 5 ww. ustawy - opłaca w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:

  1. odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy spełnia warunki określone w ust. 4 pkt 1, albo
  2. z działalności wykonywanej samodzielnie, gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. a), a z działalności wykonywanej w formie spółki - gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. b).

Z powyższych przepisów wynika, że podatnicy mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych osiąganych zarówno z działalności prowadzonej samodzielnie, jak i z działalności prowadzonej w formie spółki osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych, pod warunkiem, że osiągnięte w 2003 r. przychody nie przekroczą 250.000 euro czyli 1.142.125,00 zł rozpatrywane oddzielnie w odniesieniu do działalności prowadzonej samodzielnie i oddzielnie w odniesieniu do prowadzonej w spółce cywilnej.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym nie przewidują, aby z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyłączeni zostali podatnicy, którzy prowadzą inną pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych.

A zatem, biorąc pod uwagę powyższy stan prawny, w danym roku podatkowym dochody osiągane przez Pana z samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej mogą być opodatkowane na zasadach ogólnych, a jednocześnie przychody osiągane przez Pana z działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem że suma przychodów spółki cywilnej, w której jest Pan wspólnikiem nie przekroczyła w 2003 r. kwoty granicznej wskazanej w art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Izba Skarbowa w Katowicach