POSTANOWIENIE - Interpretacja - P-1/415/34/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.06.2005, sygn. P-1/415/34/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 24.05.2005 r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek Chrześcijańskiego Stowarzyszenia z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie odliczeń od podstawy opodatkowania darowizn przekazywanych przez osoby fizyczne (potencjalnych darczyńców). Wnosząc o powyższe nie wskazano jakiego zdarzenia faktycznego dotyczy żądanie.

Istota sprowadza się do udzielenia pisemnej interpretacji na użytek stowarzyszenia celem ewentualnego pozyskiwania środków pieniężnych w postaci darowizn dla prowadzenia swojej działalności.

W związku z powyższym wniosek zawiera pytanie:

Czy darowizna przekazana przez osobę fizyczną (prowadzącą i nie prowadzącą działalności gospodarczej) na cele kultu religijnego na rzecz osoby prawnej podlega odliczeniu od dochodu tej osoby przed opodatkowaniem ?

Zdaniem pytającego odpowiedź na powyższe jest twierdząca.

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od dochodu za 2005 r. podatnicy mogą odliczyć darowizny przekazane na cele:
a) określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, prowadzącym działalność w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele
b) kultu religijnego
- w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 6 % dochodu.

Darowizny odliczane są w ramach przysługujących limitów. Limit dotyczy zarówno pojedynczych darowizn jak i ich sumy. Stanowi o tym zapis art. 26 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nim łączna kwota odliczeń z tytułów określonych w ust. 1 pkt 9, nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6 % dochodu. Powyższe oznacza, że w razie zbiegu darowizn z różnych tytułów odliczeniu podlegają tylko kwoty wydatków do wysokości 6 % dochodu osoby fizycznej.Sposób funkcjonowania ulg z tytułu darowizn uległ radykalnie zmianie od dnia 01.01.2004 r.

W obecnym stanie prawnym odliczeniu od dochodu osób fizycznych podlegają wyłącznie darowizny, którymi obdarowane zostały podmioty określone w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 26.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. nr 96 poz. 873 ze zm.), realizujące cele społecznie użyteczne wymienione w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego.

Wyjątek uczyniono jedynie dla darowizn na cele kultu religijnego, w przypadku których darowizna aby uprawniała do ulgi - nie musi być przeznaczona dla konkretnych podmiotów.

Definicję darowizn na cele kultu religijnego można znaleźć m.in. w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 31 października 1995 r. nr PO 2/11/01573/95. Wynika z niego, że cele kultu religijnego to środki przeznaczone dla kościołów, związków religijnych i kościelnych osób prawnych.

W potocznym słowa znaczeniu kult religijny oznacza zewnętrzny aspekt religijny, w odróżnieniu od teoretycznej doktryny, ogół obrzędów religijnych, całokształt czynności religijnych.

Literalna wykładnia tego pojęcia prowadzi do wniosku, że do dokonania odliczeń od dochodu darowizny na cele kultu religijnego jest przeznaczenie środków pieniężnych na realizację zewnętrznych aspektów życia religijnego.

Przy powyższym przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ograniczają podmiotów na rzecz których dokonane darowizny podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie tut. Urzędu darowizna przekazana przez osobę fizyczna na rzecz innego podmiotu niż kościół, związek religijny czy kościelna osoba prawna, ale realizującego cele kultu religijnego, podlega odliczeniu od dochodu osoby fizycznej przed jego opodatkowaniem.

Zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wysokość darowizny powinna być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentem z którego wynika wartość tej darowizny (np. umową darowizny sporządzoną w formie pisemnej) oraz oświadczeniem obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Przedstawione zasady pomniejszania dochodu do opodatkowania dotyczą osób fizycznych, w tym prowadzących działalność gospodarczą w ramach spółek osobowych nie posiadających osobowości prawnej.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w 2005 r.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie