Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr ... - Interpretacja - PDII/415-13/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.03.2004, sygn. PDII/415-13/04, Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy uważa się w myśl art. 20 ust. 1 ustawy, w szczególności kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12 - 14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Natomiast art. 21 ust. 1 pkt 114 cytowanej ustawy stanowi że wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych oraz wartość świadczeń rzeczowych (w naturze) finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansówych, w ramach rządowych programów.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Urząd Miasta ... we współpracy ze Starostwem Powiatowym prowadzi działania mające na celu usuwanie azbestu z obiektów budowlanych. Inwestycja wykonywana jest w oparciu o program rządowy zatwierdzony przez Radę Ministrów dnia 14 maja 2002 r. pt. "Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski" oraz uchwałę Rady Miasta pt. "Program Ochrony Środowiska" przyjętą w listopadzie 2003 r., który jest dokumentem uwzględniającym zadanie usuwania azbestu na terenie gminy.

Jak wynika z powyższego inwestycja polegająca na usuwaniu azbestu z obiektów budowlanych prowadzona jest w oparciu o program rządowy, a finansowana jest przez miasto, to jest jednostkę samorządu terytorialnego. Zatem w oparciu o wyżej powołane przepisy wartość nieodpłatnego świadczenia polegająca na usuwaniu azbestu z obiektów budowlanych osób fizycznych jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim