POSTANOWIENIE - Interpretacja - US.II/PDF/415/30/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.04.2005, sygn. US.II/PDF/415/30/05, Urząd Skarbowy w Olsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
PBD/4117-005-2/05, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) uznał stanowisko wnioskodawcy zajęte we wniosku z dnia 22.02.2005 r. (uzupełnionym - 04.04.2005 r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie nie ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów przychodów i kosztów zwolnionych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym - za prawidłowe.



UZASADNIENIE

W dniu 23.02.2005 r. w trybie art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 j.t.) Szkoła złożyła wniosek o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny.

Szkoła uczestniczy w realizacji projektu w województwie warmińsko-mazurskim pt. "Badanie ukrytego potencjału lokalnego rynku pracy".

Instytucją Wdrażającą jest Wojewódzki Urząd Pracy, a instytucją zarządzającą Departament Wdrażania Projektów Rozwoju Regionalnego w Ministerstwie Gospodarki i Pracy. Projekt będzie finansowany w całości z funduszy Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006.

Dysponentem środków pomocowych jest Instytucja Wdrażająca, tj. Wojewódzki Urząd Pracy natomiast dostawcą usług - Szkoła

Zdaniem wnioskodawcy przychody i koszty z tego projektu nie podlegają ewidencjonowaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów ze względu na to, że objęte są zwolnieniem przedmiotowym określonym art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym.



Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza co następuje.

Regulacja zawarta w art. 24a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) stanowi, iż osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty) podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy.

W świetle powyższego nie podlegają zaewidencjonowaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów przychody i koszty stanowiące podstawę do obliczenia dochodu zwolnionego od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie uznał, że stanowisko wnioskodawcy w przedstawionej kwestii jest prawidłowe i postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Załączone dokumenty nie podlegały ocenie.

Stosownie do art. 14b § 1 interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu zmiany lub uchylenia, zgodnie z art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie zgodnie z zapisem art. 222 wyżej cyt. ustawy - Ordynacja podatkowa winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Strona wnosząca zażalenie - stosownie do zapisu art. 169 § 2 Ordynacji podatkowej winna uiścić z góry opłatę skarbową w kwocie 5 zł na zażalenie oraz 0,50 zł od każdego załącznika

Urząd Skarbowy w Olsztynie