Naczelnik Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 ) w odpowiedzi na z... - Interpretacja - US32/PDG/415/318/34/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.03.2004, sygn. US32/PDG/415/318/34/04, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 ) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 05.02.2004 r. ( data wpływu 12.02.2004 r. ) informuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - tekst jednolity ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Wykładnia gramatyczna użytego przez ustawodawcę zwrotu "kosztyuzyskania przychodów" oznacza, że podatnik ma możliwość zaliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu , a ustawodawca nie wymienił go wśród tych, których nie uważa za koszty.

Tak więc, skoro spółka jawna w złożonym zapytaniu udowadnia, żedokonane naprawy dotyczące bieżącej konserwacji przez inny podmiot (tj. wspólnika) w ramach jego indywidualnej działalności gospodarczej są niezbędne, to wydatki związane z naprawą taboru samochodowego będą stanowić koszt uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej przez spółkę II.

Należy jednak podkreślić, że wydatki te winny być udokumentowane, zgodnie z § 12 ust. 3 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2000r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów / Dz. U. z 2000 r. Nr 116 poz. 1222 /.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że spółka jawna II winna zwrócić szczególną uwagę na zgodność z zasadami zawartymi w przepisach art. 25 i art. 25 a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnośnie związku gospodarczego i powiązań pomiędzy podmiotami.

W treści art. 25 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zapis, że: jeżeli w wyniku powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podmiot nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały - dochody danego podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

Natomiast z art. 25 a ust. 12 ww. ustawy wynika obowiązek prowadzenia szczególnej dokumentacji podatkowej transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Powiązania zachodzą gdy między podmiotami istnieją związki kapitałowe, gdy pomiędzy podmiotami i osobami nimi zarządzającymi istnieją więzi rodzinne, powiązania o charakterze majątkowym czy też powiązania wynikające ze stosunku pracy. Obowiązek szczególnej dokumentacji istnieje w przypadku podmiotów powiązanych związkiem gospodarczym są oni obowiązani do sporządzania dokumentacji podatkowej takiej transakcji obejmującej: 1) określenie funkcji, jakie spełniać będą podmioty uczestniczące w transakcji, 2) określenie wszystkich przewidywanych kosztów związanych z transakcją oraz formę i termin zapłaty,3) metodę i sposób kalkulacji zysków oraz określenie ceny przedmiotu transakcji,4) określenie strategii gospodarczej oraz innych działań w jej ramach (...),5) wskazanie innych czynników (...),6) określenie oczekiwanych przez podmiot obowiązany do sporządzenia dokumentacji korzyści związanych z uzyskaniem świadczeń (...),

Z ust. 2 ww. artykułu obowiązek, o którym mowa, obejmuje transakcję lub transakcje między podmiotami powiązanymi, w których łączna kwota (lub jej wartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza równowartość:1) 30.000 EURO - w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych, albo2) 50.000 EURO w pozostałych przypadkach.

Powołany przez Stronę art. 23 ust. 1 pkt. 10 wyżej cytowanej ustawy ma zastosowanie w przypadku: prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej do wartości pracy małżonków i małoletnichdzieci wspólników.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany