W odpowiedzi na zapytanie, które wpłynęło do tut. organu podatkowego dnia 6.02.2004 r. w sprawie wyjaśnienia opodatkowania podatkiem dochodowym od os... - Interpretacja - US.VI-2/415-2/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.03.2004, sygn. US.VI-2/415-2/04, Urząd Skarbowy w Przemyślu

Temat interpretacji

W odpowiedzi na zapytanie, które wpłynęło do tut. organu podatkowego dnia 6.02.2004 r. w sprawie wyjaśnienia opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych różnicy majątku wynikającej z bilansu na dzień odejścia wspólników spółki jawnej a wartością zbywczą majątku spółki, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu w cel zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe na podstawie art. 14 § 1 przedstawia swoje stanowisko w powyższej sprawie:

Wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej pociąga za sobą ściśle określone konsekwencje prawne i faktyczne związane z koniecznością dokonania pomiędzy wspólnikami podziału majątku spółki jawnej i zwrotu wniesionych wkładów. Stosownie do treści art. 65 ustawy z dnia 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki. Jako dzień bilansowy przyjmuje się:

  • w przypadku wypowiedzenia - ostatni dzień roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia,
  • w przypadku śmierci wspólnika lub ogłoszenia upadłości - dzień śmierci albo dzień ogłoszenia upadłości,
  • w przypadku wyłączenia wspólnika na mocy prawomocnego orzeczenia sądu - dzień wniesienia pozwu.

Udział kapitałowy obliczony w sposób określony w powyższy sposób powinien być wypłacony w pieniądzu. Rzeczy wniesione do spółki przez wspólnika tylko do używania zwraca się w naturze. Ustępujący wspólnik musi oczywiście otrzymane należności właściwie rozliczyć z podatku dochodowego od osób fizycznych od osób fizycznych. W tym zakresie należy jednak zauważyć, iż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód otrzymany w związku ze zwrotem wkładów w spółce jest zwolniony od podatku dochodowego w części stanowiącej jego koszt nabycia. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega natomiast dochód uzyskany przez występującego wspólnika na dzień wystąpienia ze spółki. Dochód ten, gdy spółka prowadzi księgi rachunkowe oblicza się w sposób określony w art. 24 ust. 1 ww. ustawy z uwzględnieniem zdarzeń gospodarczych ujawnionych w księgach podatkowych i wcześniejszych wpłat na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ponadto jeżeli wspólnik - osoba fizyczna występujący ze spółki nie zamierza kontynuować działalności gospodarczej, jest zobowiązany do zapłacenia 10 % zryczałtowanego podatku dochodowego, zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od tej części remanentu sporządzonego na dzień wystąpienia ze spółki, która przypada na niego w związku z udziałem określonym w umowie spółki.

Biorąc pod uwagę powyższe zapisy należy stwierdzić, że różnica wartości pomiędzy wartością bilansową a wartością zbywczą majątku pozostała w spółce nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Urząd Skarbowy w Przemyślu